Eymen El-'Utûm ve Savtü'l Hamîr adlı eserinin tahlili
Ayman Otoom and analysis his novel's The Voice Of Donkeys
  1. Tez No: 1009201
  2. Yazar: BETÜL UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Eastern Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
EYMEN EL-'UTÛM VE SAVTÜ'L-HAMÎR ADLI ROMANININ TAHLİLİ Çalışmada son dönemde eserleriyle ön plana çıkan Ürdünlü yazarlardan Eymen el-'Utûm ve Savtü'l-Hamîr adlı eseri incelenmiştir. Söz konusu eserde Ebû Sâbir adlı bir eşeğin ağzından kendi hayat hikâyesi ve maceraları okuyucuya aktarılmıştır. Ürdün edebiyatında ülkenin tarihiyle paralel olarak dinî, milli, kültürel ve siyasi meselelerin fazlaca yer tuttuğu bilinmektedir. İncelemesi yapılan eserde de Ürdün edebiyatının genel konu çerçevesini yansıtır surette dinî ve toplumsal meseleler konu edilmiş, insanoğlunun çirkin yüzü eleştirel bir üslupla ele alınmıştır. Bu çalışmada söz konusu Savtü'l-Hamîr adlı roman çeşitli açılardan incelemeye tabi tutulmuştur. İki ana bölümden oluşturulan çalışmanın ilk bölümünde roman türünün Ürdün Edebiyatı başta olmak üzere Arap ülkelerindeki tarihi seyri ele alınmış ve alanda roman türüyle ön plana çıkan birtakım yazarlara yer verilmiştir. Akabinde söz konusu romanın yazarı Eymen el-'Utûm hakkında bilgi verilmiş, hayatı ve edebi kişiliği ele alınmıştır. Yazmış olduğu romanlarına da yine bu başlıkta ayrı bir parantez açılmıştır. İkinci bölümde ise Savtü'l-Hamîr adlı romanın teknik ve tematik açıdan incelemesi yapılmış, kurguda yer alan şahıs, mekân, zaman ve olay örgüsü gibi unsurlara detaylı açıklamalar getirilmiştir. Metin içerisinde kullanılan çeşitli anlatım teknikleri ve söz sanatları bu bölümde örnekleriyle ele alınmış akabinde romana dair tematik değerlendirmelere yer verilmiştir. Çalışmada amaç fasih bir Arapça ve anlaşılır bir üslupla kaleme alınan Savtü'l-Hamîr adlı eseri teknik ve tematik yönden ayrıntılı olarak incelemek ve Türk Edebiyat Dünyası'na Eymen el-'Utûm'u tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
AYMAN OTOOM AND ANALYSİS HİS NOVEL'S THE VOİCE OF DONKEYS Study examines Ayman Otoom, a Jordanian author who has recently gained prominence with his works, and his novel The Voice Of Donkeys. In this work, the life story and adventures of a donkey named Abu Sabir are recounted to the reader from his own perspective. It is known that Jordanian literature, in parallel with the country's history, frequently addresses religious, national, cultural, and political issues. The work under examination also reflects this general thematic framework of Jordanian literature, dealing with religious and social issues and critically examining the ugly side of humanity. This study analyzes the novel The Voice Of Donkeys from various perspectives. Study, composed of two main sections, examines the historical development of the novel genre in Arab countries, particularly in Jordanian literature, and highlights several prominent authors in the field. Following this, information about the author of the novel in question, Ayman Otoom, is provided, and his life and literary personality are discussed. A separate section is also dedicated to his novels. The second section analyzes the novel The Voice Of Donkeys from a technical and thematic perspective, providing detailed explanations of elements such as characters, setting, time, and plot. Various narrative techniques and figures of speech used within the text are discussed with examples, followed by thematic evaluations of the novel. The aim of study is to examine in detail, from a technical and thematic perspective, the work entitled The Voice Of Donkeys, written in eloquent Arabic and an understandable style, and to introduce Ayman Otoom to the Turkish literary world.