Ülkelerin dijital sürdürülebilirliğinin dünya dijital rekabetçilik endeksi ve çok kriterli karar verme yaklaşımları ile değerlendirilmesi
Assessing digital sustainability of countries using the world digital competitiveness index and multi-criteria decision making approaches
- Tez No: 1009320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilirlik, dijital teknolojiler ve dijital dönüşüm literatürü temelinde ülkelerin dijital rekabetçilik kapasitelerinin çok boyutlu biçimde değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda öncelikle ilgili alanlarda kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiş; uygulama bölümünde IMD Küresel Dijital Rekabetçilik Endeksi esas alınarak bir gösterge seti üzerinden analitik bir çerçeve oluşturulmuştur. Analizde, Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri ile G7 ülkeleri ve Türkiye'yi kapsayan toplam 34 ülkeye ait veriler kullanılarak karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmıştır. Araştırmada kriter ağırlıkları, veri yapısı içindeki değişkenlik ve kriterler arası ilişkilere duyarlı biçimde CRITIC yöntemiyle nesnel olarak belirlenmiştir. Ardından ülkelerin göreli performansları MAUT ve COPRAS yöntemleriyle hesaplanmış; ek olarak kümeleme analizi ile benzer performans profiline sahip ülkelerin sınıflandırılması sağlanmıştır. Bulgular, kriterlerin önem düzeylerinin veri yapısı içindeki değişkenlik ve kriterler arası ilişkiler temelinde farklılaştığını göstermektedir. MAUT ve COPRAS sıralamaları genel olarak yüksek düzeyde tutarlılık sergilemiş; üst performans grubundaki ülkeler her iki yöntemde de benzer biçimde öne çıkmıştır. Yakın performans bandındaki sınırlı yer değişimleri, yöntemlerin normalizasyon ve toplulaştırma farklılıklarının marjinal sonuçlara etki edebildiğine işaret etmektedir. Kümeleme analizi ise ülkelerin yüksek, orta ve düşük olmak üzere üç ana kümede ayrıştığını ve dijital rekabetçilik kapasitesinde yapısal farklılıklar bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a multidimensional assessment of countries' digital competitiveness capacities, grounded in the literature on sustainability, digital technologies, and digital transformation. To this end, a comprehensive literature review was first undertaken in the relevant domains; subsequently, in the empirical section, an analytical framework was developed based on an indicator set derived from the IMD World Digital Competitiveness Index. The analysis provides a comparative evaluation using data from a total of 34 countries, comprising European Union (EU) and European Free Trade Association (EFTA) member states, the G7 countries, and Turkey. In the research, criterion weights were determined objectively using the CRITIC method, in a manner sensitive to variability within the data structure and inter-criterion relationships. Countries' relative performances were then calculated using the MAUT and COPRAS methods; additionally, a clustering analysis was employed to classify countries with similar performance profiles. The findings indicate that the importance levels of criteria vary based on both the variability in the data structure and the relationships among criteria. The MAUT and COPRAS rankings exhibited a generally high degree of consistency, with countries in the top performance group emerging similarly across both methods. Minor positional shifts within a narrow performance band suggest that differences in normalization and aggregation procedures can marginally affect results. The clustering analysis further revealed that countries diverge into three principal clusters—high, medium, and low—highlighting structural differences in digital competitiveness capacity.