Yeşil bilinçli farkındalığın yeşil yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde yeşil yaratıcılığın aracı rolü ile algılanan yeşil örgütsel desteğin düzenleyici rolünün araştırılması
Investigation of the mediator role of green creativity and the moderator role of perceived green organizational support in the effect of green mindfulness on green innovative business behavior
  1. Tez No: 1009453
  2. Yazar: NAZLI ECE BULGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların yeşil bilinçli farkındalıklarının, yeşil yenilikçi iş davranışlarına olan etkilerini Kaynakları Koruma Teorisi ve Doğal Kaynak Temelli Yaklaşım çerçevesinde incelemektir. Çalışmanın temel amaçlarını gerçekleştirmek için Türkiye'de tekstil endüstrisinde faaliyet gösteren ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesine sahip olan firmalar olarak nitelendirilen ihracatçı tekstil işletmelerinin çevre departmanlarında çalışan, beyaz yakalı ofis çalışanlarından 262 veri toplanmıştır. Veriler için SPSS 20.0, PLS Smart programları kullanılmıştır. Analizler göre yeşil farkındalığın, yeşil yenilikçi iş davranışı üzerinde etkisinin olduğu, yeşil yaratıcılığın bu ilişkide aracı rol üstlendiği ve düzenleyici değişken olan algılanan yeşil örgütsel desteğin ise düzenleyici rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Yeşil bilinçli farkındalık ile yeşil yaratıcılık arasında düzenleyici rolü incelenen yeşil bilginin ise kurulan bu ilişkide düzenleyici rol oynamadığı sonucuna varılmıştır. Bulgular kapsamında, hem teorik hem de pratik uygulamalar kapsamında gelecek araştırmalara önerilerde bulunulmuştur. Bu doğrultuda, araştırma konusunun belirlenen teoriler kapsamında değerlendirilmesi ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı tekstil firmalarına yönelik olması çalışmanın orijinalliğini ve özgün değerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of employees' green awareness on green innovative work behaviors within the framework of Resource Conservation Theory and the Resource-Based Approach. To achieve the main objectives of the study, data were collected from 262 white-collar office employees working in the environmental departments of exporting textile companies operating within the İstanbul Sanayi Odası province of Turkey and holding ISO 14001 Environmental Management System Certificates. SPSS 20.0 and PLS Smart programs were used for data analysis. The analyses revealed that green awareness has an effect on green innovative work behavior, green creativity plays a mediating role in this relationship, and perceived green organizational support, the moderating variable, also plays a moderating role. It was concluded that green knowledge, whose moderating role was examined between green awareness and green creativity, does not play a moderating role in this established relationship. Based on the findings, suggestions for future research are made in both theoretical and practical applications. In this regard, the fact that the research topic is evaluated within the framework of the determined theories and focuses on exporting textile companies operating in the textile sector highlights the originality and unique value of the study.