Sözlü kültürden sınıf ortamına: Hakas destanlarında yer alan değerlerin eğitimsel yansımaları
From oral culture to the classroom environment: Educational reflections of values found in Hakasas epics
- Tez No: 1009454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Hakas Türklerine ait Kara Kuzgun, Han Orba, Altın Taycı, Altın Çüs, Ak Çibek Arığ ve Ay Huucın destanları değerler eğitimi bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, söz konusu destanlarda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen on kök değerin nasıl işlendiğini ortaya koymak ve bu destanların eğitsel açıdan taşıdığı potansiyeli belirlemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi desenine göre yürütülmüştür. Araştırmanın veri kaynağını Hakas destanlarına ait yazılı metinler oluşturmuş; veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sürecinde destanlardaki olay örgüsü, kahraman tipleri, karakterlerin tutum ve davranışları ile anlatı yapısı dikkate alınarak kök değerlerin doğrudan ya da dolaylı biçimde nasıl yansıtıldığı incelenmiştir. Elde edilen bulgular, incelenen altı destanda kök değerlerin güçlü ve tutarlı bir biçimde yer aldığını, bu değerlerin çoğunlukla kahramanların mücadeleleri, toplumsal sorumlulukları ve ahlaki tercihleri aracılığıyla aktarıldığını göstermektedir. Bunun yanı sıra fedakârlık, cesaret, sadakat, dayanışma ve merhamet gibi kök değerler dışında kalan bazı değerlerin de destanlarda belirgin biçimde öne çıktığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, Hakas destanlarının değerler eğitimi açısından zengin bir içerik sunduğunu ve bu destanların eğitim ortamlarında kültürel aktarımı destekleyen yardımcı öğretim materyali olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the epics Kara Kuzgun, Han Orba, Altın Taycı, Altın Çüs, Ak Çibek Arığ, and Ay Huucın, which belong to the Hakasas Turks, were examined within the context of values education. The main purpose of the study is to reveal how the ten core values determined by the Ministry of National Education are reflected in these epics and to identify their educational potential. The research was conducted using the document analysis design, one of the qualitative research methods. The data source of the study consisted of written texts of Hakasas epics, and the data were analyzed through descriptive analysis. During the analysis process, the plot structure, hero types, characters' attitudes and behaviors, and narrative features of the epics were examined to determine how core values were conveyed directly or indirectly. The findings indicate that the core values are strongly and consistently represented in all six epics and are mostly conveyed through the heroes' struggles, moral choices, and sense of social responsibility. In addition to the core values, it was determined that some other values such as sacrifice, courage, loyalty, solidarity, and compassion are also prominently emphasized in the epics. The results of the study demonstrate that Hakasas epics offer rich content for values of education and can be effectively used as supplementary instructional materials in educational settings to support cultural transmission.