Kent kimliği bağlamında kentsel donatı elemanlarının analizi ve tasarım değerlendirme çerçevesi geliştirilmesi
Analysis of urban equipment within the context of urban identity and development of a design evaluation framework
  1. Tez No: 1009773
  2. Yazar: ATAKAN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Kent ve tasarım ilişkisi, özellikle kentsel mekanların gitgide daha sistematik bir küme oluşturması, ihtiyaca yönelik ve kapsayıcı bir formda bir araya gelmesinden dolayı üzerinde çalışılabilir bir araştırma konusu haline dönüştürmeye başlamıştır. Yer artık sadece üzerinde yaşam sürdürülen ve barınma, beslenme gibi temel fizyolojik gereksinimlerin karşılanmaya çalışıldığı bir alanı tanımlamaktan çıkıp, içerisinde var olan bireylerin ona atfettiği anlam ve kodlar çerçevesinde biçimlenen birbirinden farklı yapılanmalara doğru evrilmeye devam etmektedir. Süregelen bu devinim bireyler ve kentler arasında da birtakım bağlar oluşturmakta ve oluşan bu bağlar kimlik, ihtiyaç, aidiyet, söylem, gelenek, tarihsel süreç gibi farklı birçok kavramdan da beslenmektedir. Günümüzde modern toplum olarak ifade edilen kolektif yapı, kentleri daha kapsayıcı, aidiyet ve kimlikler atfeden, ihtiyaçları tanımlayan ve aynı doğrultuda çözümlemeye dönük eylemlerin gerekli kılındığı bir sürece dahil etmektedir. Bu da kentsel mekanı, üzerinde iş birliği yapılması gereken, farklı uzmanlık alanlarının ihtiyaç duyulduğu ve katılımcı problem çözme yaklaşımlarının tartışıldığı bir zeminde buluşmaya doğru yönlendirmektedir. Bu kapsamda, kentsel mekan ve kimlik kavramı ilişkisini endüstriyel tasarım bakış açısı ile kentsel ürünler üzerinden irdeleyebilmek adına belirlenen 10 kentin tasarım yetkilileri ile yapılan görüşmeler ve 20 kente dair elde edilen ürün tasarım yönergeleri ve kataloglarının içerikleri kimlik kavramlarına dair yaptıkları atıflar doğrultusunda analiz edilerek kentsel donatı tasarımı sürecinde kimlik kavramının bir tasarım bileşeni olarak hangi bağlamda ve biçimde ele alındığını tartışabilmek amaçlı bir araştırma çerçevesi oluşturulmuştur. Yapılan bu çalışmanın sonucunda ise kentsel mekan ve kimlik ile tutarlı, bütüncül ve okunabilir bir kentsel donatı tasarımı süreci kurgulayabilmek adına işlem basamakları önerisinde bulunulmaktadır ve kentsel tasarım sürecinin gelecek kurguları tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The relationship between city and design has begun to become a viable research topic, particularly as urban spaces increasingly form a more systematic cluster, coming together in a need-oriented and inclusive form. Place is no longer simply a space where life is lived in and basic physiological needs such as shelter and nutrition are met. It continues to evolve into diverse structures shaped by the meanings and codes attributed to it by the individuals within. This ongoing movement also creates bonds between individuals and cities, and these bonds are nourished by many different concepts, such as identity, need, belonging, discourse, tradition, and historical process. The collective structure defined as modern society today is engaging cities in a process that is more inclusive, ascribes belonging and identities, defines needs, and necessitates actions aimed at finding solutions in line with these needs. This, in turn, is guiding urban space toward a platform where collaboration is necessary, diverse areas of expertise are needed, and participatory problem-solving approaches are discussed. In this context, to examine the relationship between urban space and identity through an industrial design perspective on urban products, interviews were conducted with design officials from 10 selected cities. The content of product design guidelines and catalogs obtained from 20 cities was analyzed based on their references to identity concepts. A research framework was developed to discuss the context and manner in which identity is considered a design component in the urban furniture design process. As a result of this study, a design evaluation framework will be proposed to create a holistic and legible urban equipment design process that is consistent with urban space and identity and future visions of the urban furniture design process are discussed.