İş yeri yalnızlığı ve iş tatmini ilişkisi: Perakende sektörü örneği
The relationship between workplace loneliness and job satisfaction: The retail sector example
- Tez No: 1009821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ALİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, işyeri yalnızlığı ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi incelemek ve işyeri yalnızlığının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırma, perakende sektöründe faaliyet gösteren çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiş olup, veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma kapsamında toplam 401 katılımcıdan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Çalışmada işyeri yalnızlığı, duygusal yalnızlık ve sosyal arkadaşlık olmak üzere iki alt boyut altında ele alınmış, iş tatmini ise tek boyutlu bir yapı olarak incelenmiştir. Araştırma verilerinin analizinde güvenilirlik analizi, keşfedici faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları, işyeri yalnızlığının alt boyutları çerçevesinde değerlendirildiğinde iş tatmini ile anlamlı ve negatif yönlü ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, işyeri yalnızlığının hem duygusal yalnızlık hem de sosyal arkadaşlık alt boyutlarının iş tatmini ile orta düzeyde ve negatif yönlü ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizi bulguları ise, işyeri yalnızlığının alt boyutlarının iş tatmini üzerinde anlamlı ve negatif etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. Buna göre, duygusal yalnızlık (β = –.233) ve sosyal arkadaşlık (β = –.206) değişkenlerinin her ikisinin de iş tatminini anlamlı biçimde ve olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, çalışanların iş ortamında duygusal olarak kendilerini yalnız hissetmelerinin ve iş arkadaşlarıyla kurdukları sosyal ilişkilerin zayıf olmasının iş tatminlerini azalttığını ortaya koymaktadır. Araştırma kapsamında oluşturulan her iki hipotez de (H1 ve H2) desteklenmiştir. Bu çalışma, işyeri yalnızlığını alt boyutları (duygusal yalnızlık ve sosyal arkadaşlık) çerçevesinde ele alarak iş tatmini üzerindeki etkilerini ortaya koyması bakımından literatüre katkı sağlamaktadır. Elde edilen bulguların, işletmelerde çalışanlar arası sosyal etkileşimin güçlendirilmesi ve destekleyici bir örgüt ikliminin oluşturulması açısından uygulayıcılara önemli somut öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between workplace loneliness and job satisfaction, and to reveal the effect of workplace loneliness on employees' job satisfaction. The research was conducted on employees working in the retail sector, and the data were collected through a survey method. Within the scope of the study, data obtained from a total of 401 participants were analyzed. In the study, workplace loneliness was examined under two sub-dimensions, namely emotional loneliness and social companionship, while job satisfaction was treated as a unidimensional construct. Reliability analysis, exploratory factor analysis, correlation, and regression analyses were employed in the analysis of the data. The findings of the study indicate that, when evaluated within the framework of the sub-dimensions of workplace loneliness, there are significant and negative relationships with job satisfaction. According to the results of the correlation analysis, both emotional loneliness and social companionship are moderately and negatively associated with job satisfaction. The regression analysis results further reveal that the sub-dimensions of workplace loneliness have significant and negative effects on job satisfaction. In this context, both emotional loneliness (β = –.233) and social companionship (β = –.206) were found to have significant and adverse effects on job satisfaction. The findings suggest that employees' feelings of emotional isolation in the workplace and weak social relationships with colleagues reduce their level of job satisfaction. All of the hypotheses developed within the scope of the study (H1 and H2) were supported. This study contributes to the literature by addressing workplace loneliness through its sub-dimensions (emotional loneliness and social companionship) and by revealing its effects on job satisfaction. The findings are considered to provide guidance for practitioners in terms of strengthening social interaction among employees and creating a supportive organizational climate.