Ratlarda iskelet kasında iskemi-reperfüzyon hasarının önlenmesinde kafeik asit fenetil ester ve asetilsalisilik asitin karşılaştırılması
Comparison of caffeic acid phenethyl ester and acetylsalicylic acid in the prevention of ischemia–reperfusion injury in skeletal muscle in rats
  1. Tez No: 1009965
  2. Yazar: ALİ CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BARBARUS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, deneysel iskemi-reperfüzyon (İ/R) hasarı modelinde, klinik pratikte yaygın olarak kullanılan asetilsalisilik asidin (ASA) doku hasarı üzerindeki etkilerini, güçlü antioksidan özelliklere sahip propolis türevi kafeik asit fenetil ester (CAPE) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada deneysel İ/R modeli oluşturulan ratlar; kontrol, iskemi, aspirin ve CAPE grubu olmak üzere dört gruba ayrıldı. Reperfüzyon sonrası serum ve doku örneklerinde oksidatif stres belirteçleri (GSH/GSSG oranı, T-SOD ve ksantin oksidaz aktiviteleri) biyokimyasal olarak değerlendirildi. Histopatolojik incelemede konjesyon, nekroz, inflamasyon, fibrozis skorları ve total patolojik skorlama yarı kantitatif olarak analiz edildi. Bulgular: İ/R grubunda kontrol grubuna kıyasla serum GSH/GSSG oranında anlamlı azalma saptandı (p=0,001). Aspirin grubunda bu oran kontrol grubundan farklı bulunurken (p=0,004), CAPE grubunda kontrol grubuna benzer düzeyler izlendi (p=0,331). Doku T-SOD aktivitesi gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdi (p=0,001) ve bu aktivitenin iskemi grubuna kıyasla CAPE grubunda daha yüksek olduğu belirlendi (p=0,005); aspirin grubunda anlamlı fark izlenmedi (p=0,106). Serum ve doku ksantin oksidaz düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,124, p=0,205). Histopatolojik incelemede İ/R grubunda konjesyon, nekroz ve inflamasyon skorlarının anlamlı olarak arttığı (p<0,05), bu skorların CAPE grubunda belirgin şekilde azaldığı, ASA grubunda ise daha sınırlı iyileşme olduğu gözlendi. Sonuç: Elde edilen bulgular, CAPE'nin İ/R hasarına bağlı oksidatif stres ve histopatolojik doku hasarını azaltmada ASA'ya kıyasla daha etkin olabileceğini düşündürmektedir. CAPE, İ/R hasarının önlenmesine yönelik potansiyel bir ajan olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to comparatively evaluate the effects of ASA, which is widely used in clinical practice, and CAPE, a propolis-derived compound with potent antioxidant properties, on tissue damage in an experimental ischemia–reperfusion (I/R) injury model. Materials and Methods: Rats subjected to an experimental I/R model were divided into four groups: control, ischemia, aspirin, and CAPE. Following reperfusion, oxidative stress markers, including the GSH/GSSG ratio, T-SOD, and XO activities, were analyzed in serum and tissue samples. Histopathological evaluation was performed using semi-quantitative scoring of congestion, necrosis, inflammation, fibrosis, and total pathological score. Results: Compared with the control group, the I/R group showed a significant decrease in the serum GSH/GSSG ratio (p=0.001). This ratio differed significantly from the control group in the aspirin group (p=0.004), while similar levels were observed in the CAPE group (p=0.331). Tissue T-SOD activity differed significantly among groups (p=0.001) and was higher in the CAPE group than in the ischemia group (p=0.005); no significant difference was observed in the aspirin group (p=0.106). Serum and tissue xanthine oxidase levels did not differ significantly among groups (p=0.124 and p=0.205, respectively). Histopathological analysis revealed significantly increased in the I/R group (p<0.05), which were markedly reduced in the CAPE group, whereas only limited improvement was observed in the ASA group. Conclusion: The findings suggest that CAPE may be more effective than ASA in reducing oxidative stress and histopathological tissue damage associated with ischemia–reperfusion injury and may represent a potential therapeutic agent for preventing I/R-related tissue damage.