Üniversite öğrencilerinde aleksitimi ile yeme tutumları ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between alexithymia with eating attitudes and social media use in university students
- Tez No: 1010250
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE DEFNE TAMAR GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Tez kapsamında öncelikli olarak; aleksitimi, yeme tutumları ve sosyal medya kullanımı kavramları çeşitli kuramlar çerçevesinde incelenecektir. Sonrasında Türkiyede öğrenim görmekte olan üniversite öğrencilerinin aleksitimi düzeyleri ile yeme tutumları ve sosyal medya kullanım motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda üniversite öğrencilerine 4 farklı ölçek uygulanacaktır. Veriler internet ortamında toplanacak ve bilgisayar ortamında analiz edilecektir. Kullanılacak olan ölçekleri ise yaş, cinsiyet, vs. gibi demografik verilerin yer aldığı bir Demografik Veri Formu; Toronto Aleksitimi Ölçeği, Hollanda Yeme Davranışı Anketi ve Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, primarily; The concepts of alexithymia, eating attitudes and social media use will be examined within the framework of various theories. Afterwards, it is aimed to examine the relationship between alexithymia levels, eating attitudes and social media usage motivations of university students studying in Turkey. In this direction, 4 different scales will be applied to university students. The data will be collected on the internet and analyzed in the computer environment. The scales to be used are age, gender, etc. A Demographic Data Form with demographic data such as; Toronto Alexithymia Scale, Dutch Eating Behavior Questionnaire and Social Media Addiction Scale.