Dijital sanat ve metaverse; Sanatın yeni ve daha demokratikgalerileri üzerine bir inceleme
Digital art and the metaverse; An examination of new andmore democratic galleries of art
  1. Tez No: 1010431
  2. Yazar: AKŞIN IŞIL ULAŞ CORTEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SELCAN BARANSELİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
Özet
Yeni medya sanatı, dijital teknolojilerle sanat üretimi, sergilemesi ve deneyimleme süreçlerini dönüştürerek sanatı geleneksel sınırların ötesine taşıyan bir yaklaşım sunar. Metaverse, yeni medya sanatını sanal gerçeklik platformlarına entegre ederek fiziksel sınırlamaların ötesinde, interaktif ve çok boyutlu bir sanat deneyimi sağlar. Sanatçılar, metaverse üzerinde sanal galeriler aracılığıyla eserlerini küresel ölçekte izleyicilere ulaştırma ve izleyicilerin katılımını artırma imkânına sahiptir. Bu yapı, sanatı daha demokratik ve erişilebilir kılarak elit bir kesime yönelik algıyı değiştirme potansiyeli taşır. Metaverse odaklı galeriler, fiziksel mekânlara yönelik maliyet, lojistik ve coğrafi sınırları ortadan kaldırarak sanatçılar ve izleyiciler için esnek çözümler sunar. Çeşitli sosyal, kültürel ve ekonomik arka planlara sahip bireylerin sanata erişim süreçlerini kolaylaştırır. Ayrıca NFT (Non-Fungible Token) teknolojisi, sanatçılar için yeni gelir modelleri oluşturarak bağımsız üretim süreçlerini destekler. Yeni medya sanatı ve metaverse, sanatın geleceğine yönelik yenilikçi ve kapsayıcı bir yol haritası önerir. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı dijital teknolojilerin sanatçı ve sanat tüketicisini zamandan ve mekândan bağımsız olarak bir araya getiren Metaverse sanat galerilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma öncelikle literatür taraması ve ardından içerik analizi yöntemleriyle desenlenmiştir. Seçilen sanat galerileri amaca yönelik örneklem yoluyla seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
New media art offers an approach that transcends traditional boundaries by transforming the processes of art creation, exhibition, and experience through digital technologies. The metaverse integrates new media art into virtual reality platforms, providing an interactive and multidimensional art experience beyond physical limitations. Artists can leverage virtual galleries in the metaverse to reach global audiences and enhance viewer engagement. This structure has the potential to democratize and make art more accessible, challenging the perception of art as exclusive to an elite audience. Metaverse-focused galleries eliminate the costs, logistics, and geographical restrictions associated with physical spaces, offering flexible solutions for both artists and viewers. They facilitate access to art for individuals from diverse social, cultural, and economic backgrounds. Additionally, NFT (Non-Fungible Token) technology supports independent production processes by creating new revenue models for artists. New media art and the metaverse propose an innovative and inclusive roadmap for the future of art. In this context, the purpose of this research is to examine metaverse art galleries that bring together artists and art consumers independently of time and space through digital technologies. To achieve this goal, the study is designed using literature review and content analysis methods. Selected art galleries are chosen through purposive sampling in line with the research objectives.