Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında 5. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining the attitudes of 5th grade students toward the social studies course within the scope of the Century of Türkiye Education Model
- Tez No: 1010646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN AYNUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Okullar ve diğer eğitim ortamları, bireylerin hedeflenen niteliklere uygun davranışlar geliştirmesini sağlamak amacıyla sistemli çabalar yürütmektedir. Bu çabalar olumlu sonuçlar ortaya koymakla birlikte, bazı durumlarda beklenen etkinin yeterli düzeyde gerçekleşmediği görülmektedir. Bu durumun arkasında çeşitli etkenler yer almaktadır. Söz konusu etkenler arasında, öğrencilerin ilgili derslere karşı geliştirdikleri tutum ve bakış açılarının istenilen seviyede olmaması önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü öğrencilerin bir derse karşı olumlu ya da olumsuz tutum geliştirmeleri, onların derse katılım düzeylerini, akademik başarılarını ve öğrenme motivasyonlarını doğrudan etkileyebilmektedir. Özellikle sosyal bilgiler dersi; bireyin toplumsal yaşama uyum sağlaması, demokratik değerler kazanması ve vatandaşlık bilinci geliştirmesi açısından önemli bir ders olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarının incelenmesi gerekli görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında öğrenim görmüş olan 5. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarını incelemektir. Bu araştırmanın örneklemini, Konya ilinin Karatay ve Meram ilçelerinde bulunan üç ortaokul ve üç imam hatip ortaokulunda 2024-2025 eğitim öğretim yılında TYMM kapsamında 5.sınıfı bitirmiş olan 365 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmada kolay ulaşılabilir veya elverişli örneklem yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, nicel araştırma yaklaşımları temel alınarak ve tarama modeli doğrultusunda yapılandırılmıştır. Veri toplama sürecinde, Kandemir vd., (2023) tarafından geliştirilen“Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği (SBDTÖ)”kullanılmıştır. Ölçek uygulaması Eylül 2025'te gerçekleştirilmiş; toplanan veriler SPSS yazılımı aracılığıyla çözümlenmiştir. Öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutum puanları, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Games Howell post-hoc testleri ile analiz edilmiştir. Genel ortalama 3,75; standart sapma ,032 olarak bulunmuş ve bu değerler, öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik olarak geliştirdikleritutumlarının genel manada olumlu olduğunu göstermektedir. Demografik değişkenler açısından yapılan analizlerde okul türü, anne-baba eğitim düzeyi ve okulun bulunduğu konum değişkenleri bakımından anlamlı fark bulunmazken, 5. sınıf sosyal bilgiler notlarına göre ve cinsiyete göre anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bu bulgular, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında öğrenim gören öğrencilerin derse yönelik tutumlarının olumlu düzeyde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Schools and other educational environments carry out systematic efforts to ensure that individuals develop behaviors aligned with the targeted qualifications. Although these efforts generally produce positive outcomes, in some cases the expected effectiveness is not achieved at a sufficient level. Various factors lie behind this situation. Among these factors, the fact that students do not develop the desired level of attitudes and perspectives toward the relevant courses occupies an important place. Because students' positive or negative attitudes toward a course can directly affect their level of participation in the course, academic achievement, and learning motivation. In particular, the Social Studies course is considered an important subject in terms of enabling individuals to adapt to social life, gain democratic values, and develop citizenship awareness. Therefore, examining students' attitudes toward the Social Studies course is considered necessary. The aim of this study is to examine the attitudes of 5th grade students, who were educated within the scope of the Türkiye Century Maarif Model, toward the Social Studies course. The sample of this research consists of 365 students who completed the 5th grade within the scope of the Türkiye Century Maarif Model during the 2024–2025 academic year in three secondary schools and three imam hatip secondary schools located in the Karatay and Meram districts of Konya province. In this study, the convenience sampling method was employed. The study was structured in accordance with quantitative research approaches and the survey model. During the data collection process, the“Social Studies Course Attitude Scale (SSCAS)”developed by Kandemir et al. (2023) was used. The scale was administered in September 2025, and the collected data were analyzed through SPSS software. Students' attitude scores toward the Social Studies course were analyzed using the independent samples t-test, one-way ANOVA, and GamesHowell post-hoc tests. The overall mean score was found to be 3.75, while the standard deviation was calculated as .032. These values indicate that students generally developed positive attitudes toward the Social Studies course. In the analyses conducted in terms of demographic variables, no significant differences were found with respect to school type, parents' educational level, and the location of the school. However, significant differences were identified according to 5th grade Social Studies achievement scores and gender. These findings demonstrate that students educated within the scope of the Türkiye Century Maarif Model possess positive attitudes toward the course.