Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretim programlarının (2009, 2018, 2024) kök değerler, kültürel içerik, 21. yüzyıl becerileri açısından değerlendirilmesi
An evaluation of the Turkish language and culture curriculum (2009, 2018, 2024) in terms of core values, cultural content and 21st-century skills
- Tez No: 1010676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BAYRAK CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yurt dışında yaşayan iki dilli Türk çocuklarına yönelik olarak hazırlanan 2009, 2018 ve 2024 Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretim programlarını kök değerler, kültürel içerik ve 21. yüzyıl becerileri açısından incelemektir. Araştırma nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması deseninde yürütülmüş olup veri kaynağını Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan üç öğretim programı oluşturmaktadır. Veriler, betimsel analiz ile incelenmiş; kök değerler için program metninde değer ifadeleri taranmış, kültürel içerik“millî kültür ve kimlik”,“toplumsal değer ve yaşam biçimi”ve“kültürlerarasılık”temaları altında sınıflandırılmış; 21. yüzyıl becerileri ise belirlenen beceri çerçevesi doğrultusunda kazanımlar üzerinden analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre üç programda da kök değerlerin farklı sıklıklarda yer aldığı; bazı değerlerin belirgin biçimde öne çıkarken bazı değerlerin sınırlı temsil edildiği tespit edilmiştir. Programlar genelinde vatanseverlik ve öz denetim değerlerinin öne çıktığı, bazı değerlerin ise düşük düzeyde kaldığı belirlenmiştir. Kültürel içerik açısından programların ortak olarak tarihî şahsiyetler, bayramlar, gelenek görenekler, halk edebiyatı ürünleri ve sanat unsurlarına ağırlık verdiği ancak kültürün sunuluş biçiminin zaman içinde değiştiği görülmüştür: 2009 programında kültür daha çok kimlik koruma ve aktarım odağındayken 2018 programında tema/alt tema temelli, 2024 programında ise bütüncül, iki eksenli ve kültürlerarası etkileşimi daha görünür bir yaklaşımda ele alınmıştır. 21. yüzyıl becerileri açısından programlarda en belirgin biçimde eleştirel düşünme–problem çözme ve iletişim becerilerinin öne çıktığı; buna karşın iş birliği ile sosyal ve kültürlerarası becerilerin sınırlı düzeyde temsil edildiği tespit edilmiştir. Öğretim programlarının zaman içinde değerleri daha görünür kıldığı; kültürel içeriği ve beceri yaklaşımını daha bütüncül bir çerçevede ele alma eğilimi gösterdiği ancak bazı becerilerin güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the 2009, 2018 and 2024 Turkish Language and Culture curriculum documents, designed for bilingual Turkish children living abroad, in terms of core values, cultural content and 21st-century skills. The study was conducted using a case study design within the qualitative research approach, with the three curriculum documents published by the Ministry of National Education serving as the data source. The data were analysed using descriptive analysis; value statements were identified within the curriculum text for core values; cultural content was classified under the themes of 'national culture and identity', 'social values and way of life', and 'interculturalism'; and 21st-century skills were analysed through the learning outcomes in line with the defined skills framework. According to the findings of the research, it was determined that core values appear with varying frequencies across all three curricula; whilst some values are prominently featured, others are represented to a limited extent. Across the curricula as a whole, patriotism and self-discipline were found to be prominent, whilst some values remained at a low level. In terms of cultural content, it has been observed that the programmes have consistently placed emphasis on historical figures, festivals, customs and traditions, works of folk literature and artistic elements; however, the manner in which culture is presented has evolved over time: Whilst the 2009 programme focused more on the preservation and transmission of identity, the 2018 programme adopted a theme/sub-theme-based approach, and the 2024 programme adopted a holistic, two-pronged approach that made intercultural interaction more visible. In terms of 21st-century skills, it was found that critical thinking, problem-solving and communication skills were most prominently featured in the curricula; conversely, collaboration, social and intercultural skills were represented to a limited extent. It was concluded that, over time, the curricula have made values more visible and shown a tendency to address cultural content and the skills-based approach within a more holistic framework; however, certain skills require further strengthening.