Birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerde atriyal fibrilasyon taramasının değerlendirilmesi
The screening of atrial fibrillation in individuals aged 65 years and older presenting to primary care facility
  1. Tez No: 1010788
  2. Yazar: KIYMET TATLISU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Atriyal fibrilasyon (AF), ileri yaş grubunda en sık gözlenen kardiyak ritim bozukluğu olup, kardiyovasküler mortalite, tromboembolik olaylar ve fonksiyonel kapasite kaybı ile yakından ilişkili klinik bir durumdur. Küresel ölçekte yaşam süresinin uzamasıyla birlikte AF sıklığında belirgin bir artış eğilimi izlenmektedir ve bu durum özellikle birinci basamak sağlık hizmetlerinde erken tanı ve risk faktörü kontrolünü daha da önemli hale getirmektedir. Bu araştırmada, birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerde AF sıklığının belirlenmesi ve eşlik eden kardiyovasküler komorbiditelerin dağılımının ortaya konulması amaçlanmıştır. Yöntem: Retrospektif ve kesitsel özellik taşıyan bu çalışmada toplam 453 hastanın klinik ve demografik verileri değerlendirilmiştir. Katılımcıların yaş, cinsiyet ve kardiyovasküler risk faktörleri elektronik kayıt sisteminden elde edilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 21.0 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiş; dağılım özellikleri Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile incelenmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 72,7 ± 5,8 yıl olarak hesaplanmış olup, erkek oranı %54 olarak belirlenmiştir. Hipertansiyon (%78), hiperlipidemi (%50) ve diyabetes mellitus (%43) en sık saptanan komorbiditeler arasında yer almıştır. Vasküler hastalık oranı %32, geçirilmiş inme öyküsü %9 olarak bulunmuştur. Yeni tanı AF sıklığı %3 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: İleri yaş grubunda AF prevalansı görece sınırlı düzeyde saptanmış olmakla birlikte, kardiyovasküler risk faktörlerinin yaygınlığı dikkat çekici bulunmuştur. Komorbidite temelli bütüncül yaklaşım doğrultusunda birinci basamakta risk faktörlerinin etkin yönetimi, AF gelişiminin önlenmesi ve komplikasyonların azaltılması açısından temel strateji olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Atrial fibrillation (AF) is the most common cardiac rhythm disorder observed in the elderly population and is a clinical condition closely associated with cardiovascular mortality, thromboembolic events, and loss of functional capacity. With the global increase in life expectancy, a significant upward trend in AF frequency is observed, making early diagnosis and risk factor control particularly vital in primary care settings. This study aims to determine the prevalence of AF among individuals aged 65 and over who presented to a primary care facility and to identify the distribution of accompanying cardiovascular comorbidities. Method: In this retrospective and cross-sectional study, clinical and demographic data of a total of 453 patients were evaluated. Participants' age, gender, and cardiovascular risk factors were obtained from the electronic recording system. Statistical analyses were performed using SPSS 21.0 software; distribution characteristics were examined using Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Results: The average age of the participants was calculated as 72,7 ± 5,8 years, with a male ratio of 54%. Hypertension (78%), hyperlipidemia (50%), and diabetes mellitus (43%) were among the most frequently identified comorbidities. The rate of vascular disease was found to be 32%, and a history of previous stroke was 9%. The incidence of newly diagnosed AF was calculated as 3%. Conclusion: Although the prevalence of AF was found to be at a relatively limited level in the elderly group, the prevalence of cardiovascular risk factors was noteworthy. In line with the holistic comorbidity-based approach, the effective management of risk factors in primary care should be considered a fundamental strategy for preventing the development of AF and reducing complications.