Farklı fermantasyon tekniklerinin aronya, nar ve kırmızı pancar suyu kullanılarak üretilen su kefiri özellikleri üzerine etkisi
Effect of different fermentation techniques on the properties of water kefir produced using aronia, pomegranate and red beet juice
  1. Tez No: 1010877
  2. Yazar: EBRAR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MANOLYA ESER ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tüketicilerin sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile şekersiz ve koruyucu içermeyen doğal meyve suyu kullanılarak üretilen ürünlere talebi artmaktadır. Bu durum gıda firmalarını sağlıklı ve tüketime hazır besin kaynaklarını ambalajlı ve uygun fiyatlı üretmeye yöneltmiştir. Bitkisel kaynaklı prebiyotik gazlı bir içecek olan su kefiri vegan ya da süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olan tüketiciler için sağlıklı bir opsiyondur. Bu tez çalışmasında iki farklı fermantasyon yöntemi SK1 (su kefiri danesi) ve SK2 (su kefiri inokulumu) ile fenolik bileşikleri bakımından zengin tarım ürünlerinden aronya (A), nar (N) ve kırmızı pancar (P) kullanılarak su kefiri üretilmiştir. Örneklerin toplam fenolik madde (TFM) miktarı aronya kullanıldığında 29,16±1,09 ve 37,61±1,91 mg GAE/100 mL, nar kullanıldığında 21,29±0,36 ve 26,14±1,28, kırmızı pancar kullanıldığında ise 12,25±0,37 ve 13,52±0,89 mg GAE/100 mL aralığında belirlenmiştir. Fermantasyon yöntemleri kıyaslandığında, su kefiri inokulumu kullanılarak üretilen örneklerin toplam fenolik madde (TFM), toplam flavonoid (TF) ve antioksidan (AOK) bakımından su kefiri danesi ile üretilen örneklere göre daha yüksek değerlere sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırılan tarım ürünleri arasında en yüksek fenolik bileşiğe aronya meyvesi sahip olup, üretilen su kefiri örneklerinden A-SK1 ve A-SK2'nin biyoerişilebilirlikleri sırasıyla TFM için 54,29±3,35 ve 52,54±2,21%, TF için 31,02±0,86 ve 36,00±0,57%, AOK için 41,95±4,92 ve 40,28±0,78% (CUPRAC) ve 71,73±2,65 ve 64,19±5,11% (DPPH) olarak tespit edilmiştir. Su kefiri örneklerinin yüksek biyoaktif bileşikleri ve biyoerişilebilirlik özelliğinin yanı sıra duyusal yönden de beğeni alması alternatif içecek olma potansiyelini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Consumers' healthy eating habits have increased the demand for products produced using natural fruit juices that are sugar-free and preservative-free. This has led food companies to produce affordable and packaged healthy and ready to eat/drink sources. Water kefir, which is a plant-based prebiotic carbonated drink, is a healthy option for consumers with vegan diets or allergies to milk and dairy products. In this thesis, two different fermentation methods SK1 (water kefir grain) and SK2 (water kefir inoculum) were used in water kefir production with agricultural products rich in phenolic compounds aronia (A), pomegranate (N) and red beet (P). The total phenolic compound (TFM) content in samples was 29.16±1.09 and 37.61±1.91 mg GAE/100 mL when aronia was used, 21.29±0.36 and 26.14±1.28 mg GAE/100 mL when pomegranate was used, and 12.25±0.37 and 13.52±0.89 mg GAE/100 mL when red beet was used. When fermentation methods were compared, water kefir produced using inoculum was found to have higher values for total phenolic content (TFM), total flavonoids (TF), and antioxidants (AOK) compared to that produced using kefir grains. Throughout these agricultural products, aronia had the highest phenolic compounds and the bioaccessibility of water kefir samples A-SK1 and A-SK2 was varying between 54.29±3.35 and 52.54±2.21% for TFC, 31.02±0.86 and 36.00±0.57% for TF, 41.95±4.92 and 40.28±0.78 (CUPRAC), and 71.73±2.65 and 64.19±5.11% (DPPH) for AOK, respectively. Besides the highest bioactive compounds and bioaccessibility of water kefir samples, acceptability in sensory evaluation reveals the potential as alternative beverage.