Palyatif bakım servisinde yatan yaşlı hastalarda kötü uyku kalitesi ile ilişkili klinik ve ultrasonografik kas parametreleri
Clinical and ultrasonographic muscle parameters associated with poor sleep quality in older patients hospitalized in a palliative care unit
- Tez No: 1011058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT MÜGE ÇATIKKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Yaşlı popülasyonun artışı ile birlikte palyatif bakım gereksinimi de artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, palyatif bakım servisinde yatan yaşlı hastalarda kötü uyku kalitesi sıklığını belirlemek ve ilişkili klinik değişkenler ve ultrasonografik kas parametrelerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel ve gözlemsel çalışmaya 1 Mayıs 2024 - 30 Nisan 2025 tarihleri arasında palyatif bakım servisinde yatan ≥60 yaş hastalar dahil edildi. Uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile değerlendirildi ve >5 puan kötü uyku kalitesi olarak tanımlandı. Sosyodemografik veriler, komorbiditeler, ilaç kullanımı, yatış süresi, modifiye Charlson Komorbidite İndeksi ile komorbidite yükü, Beslenme Risk Tarama- 2002 ile beslenme durumu, kronik ağrı varlığı, Palyatif Performans Skalası versiyon 2 (PPSv2) ile performans durumu ve ultrasonografik rectus femoris ve biceps brachii kas kalınlık ve kesit alanları kaydedildi. İyi ve kötü uyku kalitesi grupları arasında karşılaştırmalı analizler yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 112 hastanın ortalama yaşı 76,20±8,26 yıl olup %51,8'i kadındı; %57,1'inde kötü uyku kalitesi saptandı. Kötü uyku kalitesi olan grupta demans, serebrovasküler hastalık, ilaç sayısı, antidepresan, uyku ilacı, demans ilacı kullanımı ve hastane yatış süresi anlamlı daha fazla iken PPSv2 skoru anlamlı daha düşüktü (tümü için p<0,001). Bu grupta rectus femoris kas alanı ile biceps brachii kas kalınlık ve alanı anlamlı daha düşüktü (tümü için p<0,001). PUKİ toplam puanı ile biceps brachii kas kalınlığı (r=-0,278, p=0,003) ve alanı (r=-0,350, p<0,001) arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı. Sonuç: Palyatif bakım servisinde takip edilen hastalarda kötü uyku kalitesi sıklığı yüksek saptanmış olup demans, serebrovasküler hastalık, antidepresan, uyku ve demans ilacı kullanımı, hastane yatış süresi, PPSv2 skoru, rectus femoris kas alanı, biceps brachii kas kalınlığı ve alanı ile arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Kesitsel tasarım nedeniyle nedensel çıkarım yapılamamakla birlikte, bulgular, özellikle uyku kalitesi ile kas sağlığı arasındaki ilişkinin çok merkezli ve boylamsal çalışmalarla araştırılması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: With the increasing number of older patients, the need for palliative care is also increasing. The aim of this study is to determine the frequency of poor sleep quality in older patients admitted to the palliative care unit and to evaluate the associated clinical variables and ultrasonographic muscle parameters. Materials and Methods: This cross-sectional and observational study included patients aged ≥60 years in the palliative care unit between May 1, 2024, and April 30, 2025. Sleep quality was assessed using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and a score >5 was defined as poor sleep quality. Sociodemographic data, comorbidities, medication use, length of stay, comorbidity burden by the modified Charlson Comorbidity Index, nutritional status with the Nutritional Risk Screening-2002, presence of chronic pain, performance status via the Palliative Performance Scale version 2 (PPSv2), and ultrasonographic rectus femoris and biceps brachii muscle thickness and cross-sectional areas were recorded. Comparative analyses were conducted between the groups with good and poor sleep quality. Results: The mean age of the 112 patients included in the study was 76.20±8.26 years, and 51.8% were female; poor sleep quality was detected in 57.1%. In the group with poor sleep quality, dementia, cerebrovascular disease, number of medications, use of antidepressants, sleeping pills, dementia medications, and hospital stay were significantly higher, while the PPSv2 score was significantly lower (p<0.001 for all). In this group, the rectus femoris muscle area and biceps brachii muscle thickness and area were significantly lower (p<0.001 for all). A significant negative correlation was found between the total PSQI score and biceps brachii muscle thickness (r=-0.278, p=0.003) and area (r=-0.350, p<0.001). Conclusion: Poor sleep quality was frequently observed in patients followed in the palliative care unit, and significant associations were found between sleep quality and dementia, cerebrovascular disease, antidepressant, sleep and dementia medication use, length of hospital stay, PPSv2 score, rectus femoris muscle area, and biceps brachii muscle thickness and area. Although causal inferences could not be made due to the cross-sectional design, the findings suggest that the relationship between sleep quality and muscle health should be investigated in multicenter and longitudinal studies.