Polikistik over sendromlu kadınlarda perilipin-2 serum seviyelerinin incelenmesi: insülin direnci olan ve olmayan gruplar arasında karşılaştırma
Examination of serum perilipin 2 levels in women with polycystic ovary syndrome: A comparative study between ınsulin-resistant and non-ınsulin-resistant patients
  1. Tez No: 1011060
  2. Yazar: GAMZE OLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GALİP ZEBİTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Lipit metabolizmasında görev alan proteinlerin PKOS patofizyolojisindeki rolü dikkat çekmektedir. Bu proteinlerden biri olan Perilipin-2 (PLIN2), lipit damlacıklarının yüzeyini çevreleyerek trigliserit birikimini düzenleyen, hücre içi lipit metabolizmasında önemli görevleri bulunan bir proteindir. Aynı zamanda PLIN2, obezite, insülin direnci ve tip 2 diyabet gibi metabolik bozukluklarla ilişkili olduğu gösterilen bir proteindir. Çalışmamızda PKOS tanısı almış kadınlarda serum PLIN2 düzeylerinin, insülin direnci varlığına göre değişip değişmediğini araştırmayı ve PLIN2'nin insülin direncini yansıtan potansiyel bir biyobelirteç olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
In this context, the role of proteins involved in lipid metabolism in the pathophysiology of PCOS has gained increasing attention. One such protein, Perilipin-2 (PLIN2), surrounds the surface of lipid droplets and regulates triglyceride accumulation, playing an important role in intracellular lipid metabolism. In addition, PLIN2 has been shown to be associated with metabolic disorders such as obesity, insulin resistance, and type 2 diabetes mellitus. In the present study, we aimed to investigate whether serum PLIN2 levels differ according to the presence of insulin resistance in women diagnosed with PCOS, and to evaluate whether Perilipin 2 may serve as a potential biomarker reflecting insulin resistance.