UTERİN SARKOM HASTALARINDA SIRI VE SİSTEMİK İMMUN İNFLAMASYON İNDEKSLERİN PROGNOZ, SAĞKALIM VE KLİNİKOPATOLOJİK ÖZELLİKLERLE İLİŞKİSİ
Relationship between SIRI and Systemic Immuno-Inflammation Indices and Prognosis, Survival, and Clinicopathological Characteristics in Uterine Sarcoma Patients
  1. Tez No: 1011061
  2. Yazar: GIUNAI MAMEDOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKBAL TEMEL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, uterin sarkom tanılı hastalarda preoperatif olarak hesaplanan Sistemik İnflamasyon Yanıt İndeksi (SIRI) ve Sistemik İmmün- İnflamasyon İndeksi (SII) değerlerinin genel sağkalım (OS), progresyonsuz sağkalım (PFS) ve klinikopatolojik özelliklerle ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Ocak 2023 - Nisan 2025 tarihleri arasında İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde opere edilen ve histopatolojik olarak uterin sarkom tanısı almış 50 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. SIRI ve SII değerleri preoperatif tam kan sayımından hesaplanmış; optimum kesim noktaları ROC eğrisi analizi ve Youden indeksi kullanılarak belirlenmiştir. Sağkalım analizleri Kaplan-Meier yöntemi ve Cox regresyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Hastaların tanı yaşı ortalaması 59,50±12,05 yıl olup %50'si leiomyosarkom, %30'u karsinosarkom ve %20'si diğer sarkom tiplerinden oluşmaktaydı. İzlem süresince hastaların %28'inde nüks gelişmiş, %30'u eksitus olmuştur. ROC analizinde SIRI (AUC=0,655; p=0,048) ve SII (AUC=0,659; p=0,047) mortaliteyi öngörmede istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çok değişkenli Cox regresyon analizinde SIRI ≥1,49 (HR: 1,53; %95 GA: 1,02–11,72; p=0,047) ve SII ≥813,23 (HR: 3,16; %95 GA: 1,87–40,85; p=0,022) nüks için bağımsız risk faktörleri olarak saptanmıştır. Mortalite için tek bağımsız risk faktörü lenf nodu metastazı olarak belirlenmiştir (HR: 4,37; %95 GA: 1,14–16,65; p=0,031). Preoperatif SIRI ve SII değerleri, uterin sarkomda nüks riskini öngörmede bağımsız prognostik belirteçler olarak öne çıkmaktadır. Rutin hemogramdan kolayca hesaplanabilen, düşük maliyetli ve non-invaziv nitelikteki bu indekslerin klinik pratiğe entegre edilmesi, yüksek riskli hastaların preoperatif dönemde erken belirlenmesine, daha sıkı takip planlamasına ve bireyselleştirilmiş xiii tedavi kararlarının alınmasına katkı sağlayabilir. Özellikle cerrahi öncesi risk sınıflandırmasında güvenilir bir araca olan ihtiyaç göz önüne alındığında, SIRI ve SII'nin bu alanda umut verici birer yardımcı belirteç olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, çalışmamızın retrospektif tasarımı ve sınırlı hasta sayısı göz önünde bulundurulduğunda, bulgularımızın daha geniş, çok merkezli ve prospektif çalışmalarla doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to retrospectively evaluate the relationship between preoperatively calculated Systemic Inflammation Response Index (SIRI) and Systemic Immune-Inflammation Index (SII) values and overall survival (OS), progression-free survival (PFS), and clinicopathological features in patients with uterine sarcoma.Fifty patients who underwent surgery between January 2020 and April 2025 at Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, and were histopathologically diagnosed with uterine sarcoma were included. SIRI and SII values were calculated from preoperative complete blood counts; optimal cut-off values were determined using ROC curve analysis and the Youden index. Survival analyses were performed using the Kaplan-Meier method and Cox regression analysis.The mean age at diagnosis was 59.50±12.05 years; 50% of patients had leiomyosarcoma, 30% carcinosarcoma, and 20% other sarcoma subtypes. During follow-up, recurrence developed in 28% of patients and 30% died. ROC analysis revealed that SIRI (AUC=0.655; p=0.048) and SII (AUC=0.659; p=0.047) were statistically significant in predicting mortality. Multivariate Cox regression analysis identified SIRI ≥1.49 (HR: 1.53; 95% CI: 1.02–11.72; p=0.047) and SII ≥813.23 (HR: 3.16; 95% CI: 1.87–40.85; p=0.022) as independent risk factors for recurrence. Lymph node metastasis was identified as the only independent risk factor for mortality (HR: 4.37; 95% CI: 1.14–16.65; p=0.031). Preoperative SIRI and SII values emerge as independent prognostic markers for predicting recurrence risk in uterine sarcoma. The integration of these easily calculated, low-cost, and non-invasive indices into clinical practice may contribute to early identification of high-risk patients in the preoperative period, closer surveillance planning, and individualized treatment decisions. Considering the need xv for reliable tools in preoperative risk stratification, SIRI and SII may be considered promising auxiliary markers in this field. However, given the retrospective design and limited sample size of our study, our findings need to be validated by larger, multicenter, and prospective studies.