Exploring the relationship between resilience and motivation in EFL context: A study among university students
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenme bağlamında direnç ve motivasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi: Üniversite öğrencileri arasında bir çalışma
  1. Tez No: 1011265
  2. Yazar: NURAN BUŞRA MÜSLÜMOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA KAHYALAR GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin İngilizce öğrenme sürecinde direnç ve motivasyonları arasındaki ilişkiyi demografik değişkenler bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Üniversite öğrencileri globalleşen dünyada akademik ve sosyal amaçlarla İngilizce öğrenirler. Öğrenciler, akademik ve sosyal baskılar altında motivasyon ve dirençlerini etkileyen çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu çalışmanın bu süreçte üniversite öğrencilerinin İngilizce öğrenmek için sahip oldukları motivasyonu ve İngilizce öğrenme sürecini sürdürebilmeleri için gereken dirençlilik seviyelerini ve bu faktörlerin birbirlerini nasıl etkilediğini ortaya çıkarması hedeflenmiştir. Çalışmada hem nitel hem nicel yöntemler kullanılmıştır. Çalışmada 212 öğrenciye anket uygulanmış ve 10 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel bulgular, öğrencilerin akademik dayanıklılıklarının cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediğini ortaya koymuştur . Bu bulgu ile akademik dayanıklılıklarının yaş ve cinsiyet ile anlamlı bir değişiklik göstermediği ortaya çıkmıştır. Buna karşın motivasyon düzeylerinde cinsiyete göre anlamlı bir fark saptanmış; kadın öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha yüksek motivasyona sahip olduğu görülmüştür. Bu bulgu dayanıklılığın demografik özelliklerden bağımsız olduğunu ortaya koymuştur. Dil öğrenme motivasyonu ile akademik dayanıklılık arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki. Ayrıca yapılan basit doğrusal regresyon analizi, dayanıklılığın motivasyondaki değişimin yaklaşık %33.3'ünü açıkladığını göstermiştir. Nitel analiz, psikolojik, çevresel, bilişsel ve dilbilimsel zorlukları ortaya koymuş ve sık raporladığı engellerin psikolojik faktörler olduğu görülmüştür. Katılımcıların %70'i dil başarısının cinsiyetten bağımsız olduğunu savunurken, yine %70'lik bir kesim yaş faktörünün (Kritik Dönem Hipotezi) öğrenme sürecinde belirleyici olduğuna inanmaktadır. Hem nitel hem nicel veriler ele alındığında, çalışma öğrencilerin içsel dayanıklılığa sahip olmalarına karşın dışsal ve psikolojik baskıların motivasyonlarını oldukça etkilediğini ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda ise daha dayanıklı ve motive edici öğrenme ortamları sağlamaya yönelik pedagojik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between resilience and motivation in the context of demographic variables, such as age and gender, in the English learning process. In today's globalised world, university students learn English for both academic and social purposes and encounter various factors that affect their motivation and resilience, including academic and social pressures. The study investigates current levels of motivation to learn English and resilience in sustaining the language-learning process, and how these constructs influence each other. Both qualitative and quantitative methods were used in the study. A questionnaire was administered to 212 students, and a semi-structured interview was conducted with 10 students. Quantitative findings showed no significant differences in academic resilience based on gender or age, indicating that resilience is independent of these variables. However, a significant difference in motivation levels was found by gender, with female students demonstrating higher motivation than male students. A significant, positive relationship was identified between resilience and the L2 learning process. Pearson correlation analysis revealed a strong positive relationship between overall resilience and motivation. Moreover, simple linear regression analysis indicated that resilience is a significant predictor of motivation. Qualitative analysis highlighted psychological, social, cognitive, and linguistic challenges, and the most commonly reported challenges were psychological, such as stress and anxiety, followed by linguistic barriers. In terms of demographic variables, a majority of participants (70%) viewed linguistic success as independent of gender, while 70% supported the Critical Period Hypothesis, which describes childhood as a“golden window”for language learning. In the study, coping strategies included personalised approaches such as watching media and using English daily. Briefly, both qualitative and quantitative findings suggest that external and psychological pressures strongly influence motivation. The results of the study offer pedagogical implications for providing more resilient and motivating learning environments.