Yönetici esnekliğinin kriz yönetimindeki rolü: Sağlık kurumları üzerine bir araştırma
The role of managerial flexibility in crisis management: A study on healthcare organizations
- Tez No: 1011413
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, yönetici esnekliğinin kriz yönetimi sürecindeki rolünü sağlık kurumları bağlamında incelemektir. Günümüz sağlık sistemlerinde artan belirsizlikler ve kriz durumları, yöneticilerin bilişsel, duygusal ve davranışsal esneklik düzeylerinin kurumsal kriz yönetimi faaliyetleri üzerindeki etkisini daha da önemli hâle getirmiştir. Bu doğrultuda araştırmada, yönetici esnekliği, bilişsel esneklik, duygusal esneklik ve davranışsal esneklik boyutlarıyla ele alınmış, kriz yönetimi süreci ise kriz öncesi, kriz esnası ve kriz sonrası faaliyetler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın verileri, sağlık kurumlarında görev yapan yöneticilerden anket yöntemiyle elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde, değişkenler arasındaki karmaşık nedensel ilişkilerin test edilmesine olanak sağlayan Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemi kullanılmıştır. Analizler R yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilmiş, ölçüm modelinin güvenirlik ve geçerliliği ile yapısal modelin açıklayıcılığı ve anlamlılığı değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, yönetici esnekliği boyutlarının kriz yönetimi faaliyetleri üzerinde farklı düzeylerde ve yönlerde etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle davranışsal ve duygusal esnekliğin, kriz öncesi ve kriz esnası faaliyetlerde daha belirgin etkiler ortaya koyduğu; bilişsel esnekliğin ise kriz esnası yönetim süreçlerinde anlamlı katkılar sunduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sağlık kurumlarında krizlere hazırlık ve müdahale süreçlerinde yönetici esnekliğinin stratejik bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, sağlık kurumlarında kriz yönetiminin etkinliğini artırmaya yönelik yönetsel politika ve uygulamalara katkı sağlaması bakımından önemli bulgular sunmakta olup aynı zamanda yönetici esnekliği kavramının kriz yönetimi literatüründeki açıklayıcı gücünü ampirik olarak desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of managerial flexibility in the crisis management process within the context of healthcare institutions. The increasing uncertainties and crisis situations in today's healthcare systems have made the impact of managers' cognitive, emotional, and behavioral flexibility levels on organizational crisis management activities even more significant. Accordingly, the research addresses managerial flexibility through its cognitive, emotional, and behavioral dimensions, and evaluates the crisis management process within the framework of pre-crisis, during-crisis, and post-crisis activities. Data for the research were obtained through a survey of managers working in healthcare institutions. Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM), which allows for testing complex causal relationships between variables, was used to analyze the data. Analyses were performed using R software, and the reliability and validity of the measurement model, as well as the explanatory power and significance of the structural model, were evaluated. The research findings indicate that the dimensions of managerial flexibility have different levels and directions of impact on crisis management activities. In particular, behavioral and emotional flexibility were found to have more pronounced effects in pre-crisis and during-crisis activities, while cognitive flexibility made significant contributions to management processes during a crisis. The results obtained reveal that managerial flexibility is a strategic element in crisis preparedness and response processes in healthcare institutions. The study presents important findings in terms of contributing to managerial policies and practices aimed at increasing the effectiveness of crisis management in healthcare institutions, and also empirically supports the explanatory power of the concept of managerial flexibility in the crisis management literature.