Sürdürülebilirlik ve risk primlerinin kamu bankalarının karlılık ve oynaklıkları üzerine etkileri: T. Halkbankası A.Ş. üzerine bir uygulama
The effects of sustainability and risk premiums on the profitability and volatility of public banks: Evidence from T. Halkbankası A.Ş.
  1. Tez No: 1011694
  2. Yazar: ŞEYDA YILDIZ ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED VEYSEL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Bankacılık, Economics, Banking
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ESG skorlarının ve CDS spreadlerinin Türkiye'deki kamu bankalarının karlılığı ve kendine has volatilitesi (IVOL) üzerindeki etkilerini T. Halk Bankası A.Ş. için 2009Ç1 ve 2024Ç3 dönemleri arasında incelemektedir. Bu amaçla ilk uygulamalı analizde NARDL ve MSR yöntemleri kullanılarak Halkbank için ESG skorlarının ve CDS spreadlerinin karlılık üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Bulgular, ESG skorlarının ve CDS spreadlerinin banka karlılığını olumsuz etkilediğini ve bu etkilerin özellikle yüksek piyasa oynaklığı dönemlerinde belirgin olduğunu göstermektedir. İkinci analizde ise ESG skorlarının ve CDS spreadlerinin Halkbank'ın IVOL'ü üzerindeki etkisi MSR ve DOLS modelleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, CDS primlerinin IVOL üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etki yarattığını ve özellikle yüksek volatilite rejimlerinde belirgin biçimde güçlendiğini göstermektedir. ESG performansının IVOL üzerinde güçlü ve negatif etkisi olduğu, bu etkinin yüksek volatilite dönemlerinde önemli ölçüde arttığı görülmüştür. Çalışma Halk Bankasının karlılığı ve volatilitesi üzerinde ESG performansı ile CDS primlerinin belirleyici rolünü çok boyutlu olarak incelemektedir. Karlılıkla ilgili bulgular, sürdürülebilirlik girişimlerinin banka karlılığı üzerinde kısa vadeli maliyetler yaratabileceğini ve bu etkilerin farklı piyasa koşullarında farklılaşabileceğini göstermektedir. Ayrıca piyasa risklerinin banka performansı üzerindeki önemine ışık tutarken, aynı zamanda kamu bankalarının çalkantılı dönemlerde risklere karşı daha savunmasız olabileceğini vurgulamaktadır. Volatilite bulguları ise kamu-banka etkileşiminin gelişmekte olan piyasalarda da güçlü olduğunu teyit etmekte; ESG performansının özellikle kriz dönemlerinde risk azaltıcı bir unsur olarak öne çıktığını göstermektedir. Çalışmadan elde edilen bulguların özellikle kamu bankası yöneticileri ve politika yapıcılar için önem arzedeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of ESG scores and CDS spreads on the profitability and idiosyncratic volatility (IVOL) of public banks in Türkiye, focusing on Halkbank A.Ş. between Q1 2009 and Q3 2024. In the first empirical analysis, the effects of ESG scores and CDS spreads on profitability were investigated using the NARDL and MSR methods. The findings show that both ESG scores and CDS spreads negatively affect bank profitability, and these effects become more pronounced during periods of high market volatility. In the second empirical analysis, the impact of ESG scores and CDS spreads on Halkbank's IVOL was analyzed using the MSR and DOLS models. The results indicate that CDS premiums have a positive and statistically significant effect on IVOL, particularly under high-volatility regimes. In contrast, ESG performance has a strong negative effect on IVOL, and this stabilizing effect intensifies during turbulent market conditions. Overall, the study provides a multidimensional framework demonstrating the role of ESG performance and CDS premiums in shaping the profitability and volatility of Halkbank. The findings suggest that sustainability initiatives may create short-term costs for profitability, while market risks may increase the vulnerability of public banks during crisis periods. Furthermore, the volatility findings confirm that ESG performance acts as a risk-reducing factor, particularly in emerging markets and turbulent periods. The findings offer valuable implications for public bank managers and policymakers.