Kinolin-kalkon hibrit bileşiklerinin sentezi, saflaştırılması, karakterizasyonu ve belirli kanser hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkilerinin incelenmesi
Synthesis, purification, characterization, and investigation of the cytotoxic effects of quinolone-calcone hybrid compounds in some cancer cell lines
- Tez No: 1011765
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kanser tedavisinde yeni terapötik yaklaşımlar geliştirmek amacıyla kinolin ve kalkon yapılarının farmakofor özelliklerini tek bir hibrit molekülde birleştiren yeni bileşiklerin tasarımı, sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesini kapsamaktadır. Kanserleşme sürecinde kritik rol oynayan genetik faktörler ve programlanmış hücre ölümü (apoptoz) mekanizmaları temel alınarak, özellikle sfingolipit metabolizması üzerindeki kontrol noktaları hedeflenmiştir. Biyoaktif sfingolipitler olan seramid (pro-apoptotik) ve sfingozin-1-fosfat (S1P) (anti-apoptotik) arasındaki dengenin tümör hücrelerinin sağkalımı üzerindeki etkisi incelenmiş; bu dengenin kontrolünde anahtar rol oynayan seramidaz enzimlerinin inhibisyonu için Seranib-2 benzeri yapısal modifikasyonlar üzerinde durulmuştur. Deneysel aşamada, kinolin çekirdek yapısı literatürde kabul görmüş yöntemler (Conrad-Limpach, Friedländer vb.) analiz edilerek tasarlanmış ve kalkon bileşikleriyle Claisen-Schmidt kondenzasyonu gibi yöntemler aracılığıyla hibritlenmiştir. Sentezlenen 10 yeni hedef bileşiğin yapısal karakterizasyonu; NMR (1H ve 13C), QTOF-MS ve FTIR spektroskopik teknikleri kullanılarak detaylı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen türevlerin biyolojik etkinlikleri, kanser hücre hatları üzerinde MTT sitotoksisite testi ile değerlendirilmiş ve yarı maksimum inhibitör konsantrasyon (IC50) değerleri belirlenmiştir. Yapı-Aktivite İlişkileri (SAR) analizleri sonucunda; molekül üzerindeki fonksiyonel grupların, elektronik etkilerin ve sübstitüsyon pozisyonlarının sitotoksik aktivite ve seçicilik indeksi (SI) üzerindeki belirleyici rolleri ortaya konmuştur. Çalışma, elde edilen bulgular ışığında, kinolin-kalkon hibrit türevlerinin sfingolipit metabolizmasını hedefleyen yeni nesil antikanser ilaç adayları olarak potansiyelini vurgulamakta ve gelecekteki yapısal optimizasyonlar için stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study encompasses the design, synthesis, and biological activity evaluation of novel hybrid compounds that integrate the pharmacophore features of quinoline and chalcone moieties into a single molecular framework, aiming to develop new therapeutic approaches for cancer treatment. Based on the genetic factors playing critical roles in carcinogenesis and the mechanisms of programmed cell death (apoptosis), the study specifically targets control points within the sphingolipid metabolism. The impact of the balance between bioactive sphingolipids—ceramide (pro-apoptotic) and sphingosine-1-phosphate (S1P) (anti-apoptotic) on tumor cell survival was examined. Structural modifications similar to Seranib-2 were emphasized to inhibit ceramidase enzymes, which serve as key regulators of this balance. In the experimental phase, the quinolinone core structures were designed by analyzing established literature methods (such as Conrad-Limpach and Friedländer) and hybridized with chalcone derivatives via methods like Claisen-Schmidt condensation. The structural characterization of the 10 novel target compounds was performed in detail using spectroscopic techniques, including NMR (1H ve 13C), QTOF-MS, and FTIR. The biological efficacy of the synthesized derivatives was evaluated against cancer cell lines using the MTT cytotoxicity assay, and their half-maximal inhibitory concentration (IC50) values were determined. Quantitative Structure-Activity Relationship (SAR) analyses revealed the decisive roles of functional groups, electronic effects, and substitution positions on cytotoxic activity and the selectivity index (SI). In light of the findings, this study highlights the potential of quinolinone-chalcone hybrid derivatives as next-generation anticancer drug candidates targeting sphingolipid metabolism and provides strategic recommendations for future structural optimizations.