Klinik örneklerde TK SLC ve MGIT sistemlerinin mikobakteri izolasyonu, tanısal performans ve antibiyotik duyarlılık test sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of TK SLC and MGIT systems in mycobacterial isolation, diagnostic performance, and antibiotic susceptibility test results in clinical specimens
  1. Tez No: 1012699
  2. Yazar: ABDULLAH HAVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KİRİŞCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tüberküloz şüpheli örneklerde, MyColor TK SLC (TİBO) ve BACTEC MGIT sistemlerinin mikobakterilerin primer izolasyonundaki tanısal performanslarının karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kasım 2025 – Mart 2026 arasında laboratuvarımıza gönderilen 283 örneğe %2 DECOCENT ve %2 NaOH-NALC yöntemiyle dekontaminasyon-homojenizasyon-konsantrasyon (DHK) işlemi uygulandı. DECOCENT uygulanan örnekler TK SLC, LJ Red ve LJ Cool; DHK uygulanan örnekler MGIT ve BD LJ besiyerlerine ekildi. Otomatik sistemlerde saptanan üremeler, EZN ve SafeTAIN boyama sonrası mikroskobik incelemeyle doğrulanmıştır. Bulgular: TK SLC'de 21 (%7,6), MGIT'te 16 (%5,8) pozitiflik saptandı ve fark anlamlı bulunmuştur (p=0,025). Katı besiyerlerinde pozitiflik oranları LJ'de %5,7, LJ Red ve LJ Cool'da %6,9 olup anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,105). TK SLC ile MGIT arasında yüksek uyum bulunmuştur (κ=0,86). TK SLC'nin MGIT'e göre duyarlılığı %100, özgüllüğü %98,1, pozitif prediktif değeri (PPD) %76,2, negatif prediktif değeri (NPD) %100, doğruluğu %98,2 olarak hesaplanmıştır. LJ Red ve LJ Cool katı besiyerlerinde LJ'e göre %100 duyarlılık, %98,8 özgüllük, %83,3 PPD, %100 NPD, %98,9 doğruluk saptanmıştır. MGIT'in üreme süresi (12,9±8,8 gün), TK SLC'ye göre (25,5±11,9 gün) anlamlı derecede daha kısa bulunmuştur (p=0,002). LJ Red ve LJ Cool, LJ'ye göre daha kısa sürede üreme göstermiş olup fark anlamlı bulunmuştur (p=0,01). Kontaminasyon oranları TK SLC'de %0,7, MGIT'te %1,8 bulunmuş olup anlamlı fark saptanmamıştır. Katı besiyerlerinde ise LJ %0,7, LJ Red %3,5 ve LJ Cool %5 olup fark anlamlı bulunmuştur (p=0,005). İlaç duyarlılık testlerinde toplam uyum oranı %96,9 saptanmıştur. Sonuç: TK SLC sıvı kültür sistemi yüksek özgüllük ve doğruluk oranlarına sahip olup tanıya %23,8 ek katkı sağlamıştır. Mikobakteri kültürlerinde MGIT'e alternatif olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the diagnostic performance of the MyColor TK SLC (TİBO) and BACTEC MGIT systems in the primary isolation of mycobacteria from tuberculosis suspected specimens. Materials and Methods: A total of 283 specimens sent to our laboratory between November 2025 and March 2026 were processed using 2% DECOCENT and 2% NaOH-NALC decontamination-homogenization-concentration (DHC) methods. Specimens treated with DECOCENT were inoculated into TK SLC, LJ Red, and LJ Cool media, while DHC treated specimens were inoculated into MGIT and BD LJ media. Growth detected in automated systems was confirmed by microscopic examination following EZN and SafeTAIN staining. Results: Positivity was detected in 21 (7,6%) specimens with TK SLC and in 16 (5,8%) with MGIT, with a statistically significant difference (p=0,025). Positivity rates in solid media were 5,7% for LJ and 6,9% for LJ Red and LJ Cool, with no significant difference (p=0,105). High agreement was observed between TK SLC and MGIT (κ=0,86). Compared with MGIT, TK SLC demonstrated 100% sensitivity, 98,1% specificity, 76,2% positive predictive value (PPV), 100% negative predictive value (NPV) and 98,2% accuracy. LJ Red and LJ Cool showed 100% sensitivity, 98,8% specificity, 83,3% PPV, 100 % NPV, and 98,9% accuracy compared with LJ. The mean growth detection time of MGIT (12.9±8.8 days) was significantly shorter than TK SLC (25.5±11.9 days) (p=0,002). LJ Red and LJ Cool showed significantly shorter growth times than LJ (p=0,01). Contamination rates were 0,7% in TK SLC and 1,8% in MGIT, with no significant difference, whereas significant differences were observed among solid media (p=0,005). The overall agreement rate in drug susceptibility testing was 96,9%. Conclusion: The TK SLC liquid culture system demonstrated high specificity and accuracy, providing an additional 23,8% contribution to diagnosis. It may be considered an alternative to MGIT in mycobacterial culture systems.