Non-ST elevasyon miyokard infarktüslü hastalarda epikardiyal adipoz doku kalınlığının rolü
The role of epicardial adipose tissue thickness in patients with Non-ST-elevation myocardial infarction
- Tez No: 1012733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN BARDAKCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, akut göğüs ağrısıyla acil servise başvuran hastalarda EAT (epicardial adipose tissue) (EAT) kalınlığının obstrüktif koroner arter hastalığını (KAH) öngörmedeki bağımsız prediktif değerini ve GRACE (Global Registry of Acute Coronary Events) ile HEART (History, ECG, Age, Risk factors, Troponin ) skorlarına tanısal katkısını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, prospektif bu çalışmaya göğüs ağrısıyla başvuran ve KAG uygulanan 250 hasta dahil edilmiştir. Primer sonlanım noktası KAG'de ≥%50 darlık olarak tanımlanan obstrüktif KAH'dir. EAT kalınlığı, klinik verilere kör bir araştırmacı tarafından transtorasik ekokardiyografi ile parasternal pencereden ölçülmüştür. EAT'in KAH ile ilişkisi dört lojistik regresyon modeliyle, tanısal performansı ROC analizi ile değerlendirilmiştir. Düşük riskli alt gruplarda ek prediktif katkı likelihood ratio testi ile sınanmıştır. Bulgular: Hastaların %71,6'sında (n=179) obstrüktif KAH saptanmıştır. EAT kalınlığı KAH grubunda anlamlı biçimde yüksek bulunmuştur. Her 1 mm EAT artışı obstrüktif KAH riskini bağımsız olarak artırmış. Bu ilişki GRACE ve HEART modele eklendiğinde de korunmuştur. EAT'in tek başına AUC değeri 0,648 iken GRACE ve HEART skorlarına eklenmesiyle sırasıyla 0,700 ve 0,759'a yükselmiştir. HEART ≤6 olan düşük riskli grupta EAT güçlü ayrıştırıcı performans sergilemiştir. Optimal eşik 7,4 mm'de %87,5 spesifisite sağlamıştır. Her iki skoru da düşük olan gri alan grubunda EAT AUC=0,740 bulunmuştur. Yüksek riskli grupta (HEART >6) EAT'in ek katkısı anlamsız bulunmuştur. Sonuç: EAT kalınlığı, GRACE ve HEART skorlarından bağımsız olarak obstrüktif KAH'nin bir prediktörüdür. Tanısal katkısı özellikle risk skorlarının yetersiz kaldığı düşük-orta riskli hastalarda belirgindir. Rutin ekokardiyografiye entegre EAT ölçümü ek maliyet getirmeden tanısal algoritmaların ayrıştırıcı gücünü artırabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study investigated the predictive value of epicardial adipose tissue (EAT) thickness for obstructive coronary artery disease (CAD) and its incremental contribution beyond GRACE and HEART scores in patients with acute chest pain. Materials and Methods: This prospective study 250 patients with acute chest pain who underwent coronary angiography. The primary endpoint was obstructive CAD (≥50% stenosis). EAT thickness was measured by transthoracic echocardiography by a blinded investigator. The EAT–CAD association was examined using four logistic regression models and ROC analysis. Optimal threshold was determined by Youden J index; incremental contribution in low-risk subgroups was assessed by likelihood ratio testing. Results: Obstructive CAD was present in 71.6% (n=179). EAT was significantly greater in the CAD group. Each 1 mm EAT increase independently predicted obstructive CAD persisting after adjustment for both scores. EAT alone yielded AUC 0.648, increasing to 0.700 and 0.759 when added to GRACE and HEART, respectively. In low-risk patients (HEART ≤6), EAT achieved with optimal threshold 7.4 mm (87.5% specificity); In the grey zone AUC was 0.740, In high-risk patients (HEART >6), EAT added no value (AUC=0.514; p=0.827). Conclusion: EAT thickness independently predicts obstructive CAD beyond GRACE and HEART scores, with greatest value in low-to-intermediate risk patients. Routine echocardiographic EAT measurement can enhance diagnostic algorithms without additional cost.