Hudson Irmağı Okulu'nun romantik manzara resmindeki yeri ve önemi
The place and importance of the Hudson River School in romantic landscape painting
- Tez No: 1012985
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ALMELEK İŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Romantizm sanat akımı 19. yüzyılda doğaya, duyguya ve bireysel deneyime verilen değerin arttığı bir dönem olmuştur. Bu döneme kadar çoğunlukla arka plan olarak işlenen manzara resmi, sanatçılar tarafından ayrıca ele alınması gereken bir konu olarak görülmüş ve bu türün sanat tarihi içindeki konumu güçlenmiştir. Romantik manzara resmi, Avrupa'da Alman ressam Caspar David Friedrich (1774-1840), İngiliz sanatçılar Joseph Mallord William Turner (1775-1851) ve John Constable (1776-1837) öncülüğünde gelişmiştir. Manzara türüne olan bu romantik yaklaşım, Thomas Cole'un (1801-1848) kurucu rolüyle Amerika Birleşik Devletleri'nde, coğrafyasının ilk özgün sanat topluluğu olan Hudson Irmağı Okulu tarafından; ülkenin insan eli değmemiş vahşi doğası ve ulusal kimliğiyle ilişkilendirilerek temsil edilmiştir. Hudson Irmağı Okulu'nun kurucusu olarak kabul edilen Cole, Asher Brown Durand (1796-1886), Frederic Edwin Church (1826-1900), Albert Bierstadt (1830-1902), Sarah Cole (1805-1857) ve Julie Hart Beers (1835-1913) gibi topluluğun önemli kadın sanatçılarının Amerika'nın doğasının romantik görünümlerini işlendiği manzara resimleri, Amerikan sanatında anıtsal bir nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Romantic art movement of the 19th century was a period in which the value given to nature, emotion, and individual experience increased. Landscape painting, which until this period was mostly treated as a background, was seen by artists as a subject that needed to be addressed separately, and the position of this genre in art history was strengthened. Romantic landscape painting developed in Europe under the leadership of the German painter Caspar David Friedrich (1774-1840), and the English artists Joseph Mallord William Turner (1775-1851) and John Constable (1776-1837). This romantic approach to landscape painting was represented in the United States by the Hudson River School, the first original art movement of American art, through its association with the country's untouched wilderness and national identity under the founding role of Thomas Cole (1801-1848). Artists such as Asher Brown Durand (1796-1886), Frederic Edwin Church (1826-1900), Albert Bierstadt (1830-1902), Sarah Cole (1805-1857) and Julie Hart Beers (1835-1913) produced landscape paintings depicting romantic visions of American nature, and these works hold a monumental place in American art.