Acil servise nöbet nedeniyle başvuran hastaların demografik verilerinin ve nöbet etiyolojilerinin araştırılması
Analysis of demographic data and seizure etiologies in patients admitted to the emergency department with seizure
- Tez No: 1012993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ALTUNBAŞ, UZMAN MUSTAFA ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Nöbet, acil serviste sık görülen nörolojik başvuru nedenlerinden biridir. Bu hastaların demografik özelliklerinin, etiyolojik nedenlerinin ve klinik sonlanımlarının değerlendirilmesi; tanısal yaklaşımın şekillendirilmesi ve hasta yönetiminin planlanması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, acil servise nöbet nedeniyle başvuran erişkin hastaların demografik özellikleri ile nöbet etiyolojilerinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Bu tek merkezli, prospektif ve gözlemsel çalışma, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde Kasım 2024-Kasım 2025 tarihleri arasında yürütüldü. Acil servise nöbet nedeniyle başvuran erişkin hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları ile klinik sonlanımları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 672 hasta dahil edildi. Hastaların medyan yaşı 43 yıl olup %60,9'u erkekti. Olguların %73,5'inde bilinen epilepsi öyküsü vardı. Nöbet sıklığı verisine ulaşılan hastaların %21,5'i ilk nöbet olarak değerlendirildi. En sık etiyolojik neden primer epilepsi (%79,8) olup, bunu geçirilmiş serebrovasküler hastalık (%9,8) ve yeni tanı intrakraniyal kitle (%7,4) izledi. İlk nöbet ile başvuran hastalarda da en sık neden primer epilepsi olmakla birlikte, serebrovasküler hastalık ve intrakraniyal kitle daha yüksek oranda saptandı. Hastaların %80,2'sine kraniyal görüntüleme yapıldı. Olguların %80,1'i taburcu edilirken, %4,5'i servise ve %8,3'ü yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Toplam 86 hastada yatış gereksinimi saptandı. Sonuç: Acil servise nöbet nedeniyle başvuran hastaların önemli bir bölümünü bilinen epilepsi öyküsü olan hastalar oluşturmakla birlikte, özellikle ilk nöbet ile başvuran ve ileri yaş grubundaki hastalarda sekonder nedenler daha sık görülmektedir. Bu nedenle acil serviste nöbet hastalarının değerlendirilmesinde etiyolojik ayrım, görüntüleme gereksinimi ve yatış ihtiyacı dikkatle göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Seizure is one of the common neurological reasons for presentation to the emergency department. Evaluation of the demographic characteristics, etiological factors, and clinical outcomes of these patients is important for shaping the diagnostic approach and planning patient management. This study aimed to investigate the demographic characteristics and seizure etiologies of adult patients presenting to the emergency department with seizures. Methods: This single-center, prospective, observational study was conducted in the Emergency Department of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between November 2024 and November 2025. Demographic characteristics, clinical findings, laboratory and imaging results, and clinical outcomes of adult patients presenting with seizures were evaluated. Results: A total of 672 patients were included. The median age was 43 years, and 60.9% of the patients were male. A known history of epilepsy was present in 73.5% of the cases. Among patients with available seizure frequency data, 21.5% were classified as first-seizure presentations. The most common etiology was primary epilepsy (79.8%), followed by previous cerebrovascular disease (9.8%) and newly diagnosed intracranial mass lesions (7.4%). Although primary epilepsy was also the leading cause among first-seizure patients, cerebrovascular disease and intracranial mass lesions were more common in this group. Cranial imaging was performed in 80.2% of the patients. While 80.1% of the patients were discharged, 4.5% were admitted to the ward and 8.3% to the intensive care unit. A total of 86 patients required hospitalization. Conclusion: Although a substantial proportion of patients presenting with seizures had a known history of epilepsy, secondary causes were more frequent especially among patients with a first seizure and those in the older age group. Therefore, etiological distinction, the need for imaging, and hospitalization requirement should be carefully considered in the emergency evaluation of seizure patients.