Altmış (60) yaş üzeri proksimal femur kırığı nedeni ile opere olan hastalarda hemiartroplasti ve proksimal femoral nail (PFN) uygulananların kemik dansitometrisi ölçümü ile birlikte klinik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 1013034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKER YURDAKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 60 yaş üzeri proksimal femur kırığı nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan geriatrik hastalarda, Hemiartroplasti (HA) ve proksimal femoral çivi (PFN) yöntemlerini; demografik özellikler, kırık paternleri, kemik mineral yoğunluğu, komorbiditeler, perioperatif süreç, sağkalım ve fonksiyonel sonuçlar açısından karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2018–Aralık 2024 tarihleri arasında proksimal femur kırığı nedeniyle opere edilen 60 yaş üzeri 185 hasta retrospektif olarak incelendi. Hemiartroplasti uygulanan 114 hasta ile PFN uygulanan 71 hasta karşılaştırıldı. Kırıklar Garden, Pauwels, Evans–Jensen ve Boyd–Griffin sınıflamalarına göre değerlendirildi. Kemik mineral yoğunluğu DEXA ile ölçülen T ve Z skorları üzerinden analiz edildi. Perioperatif veriler (ameliyat süresi, anestezi tipi, yoğun bakım ve hastanede kalış süresi), revizyon oranları, sağkalım ve fonksiyonel sonuçlar (Harris Kalça Skoru, Berg Denge Ölçeği, VAS) kaydedildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 83,2 olup, çoğunda belirgin osteoporoz mevcuttu (proksimal femur T skoru ortalama −2,82; femur boynu −3,22). HA grubu anlamlı olarak daha yaşlıydı (p<0,001). PFN grubunda ameliyat süresi belirgin şekilde daha kısa bulundu (p<0,001). Toplam yatış süresi ve yoğun bakım ihtiyacı açısından gruplar benzerdi. Fonksiyonel değerlendirmede Harris kalça fonksiyon skoru ve Berg denge ölçeği skorları HA grubunda daha yüksekti (p=0,049) ve (p=0,030). Revizyon oranları ve sağkalım açısından HA ve PFN arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Geriatrik proksimal femur kırıklarında HA ve PFN, benzer sağkalım ve revizyon sonuçları ile etkin cerrahi seçeneklerdir. İmplant seçimi; yaş, kırık paterni, kemik kalitesi, komorbidite yükü ve fonksiyonel beklentiler birlikte değerlendirilerek bireyselleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study was to compare hemiarthroplasty (HA) and proximal femoral nail (PFN) in geriatric patients aged over 60 years who underwent surgical treatment for proximal femur fractures, in terms of demographic characteristics, fracture patterns, bone mineral density, comorbidities, perioperative course, survival, and functional outcomes. Materials and Methods: In this retrospective study, 185 patients over 60 years of age who were operated on for proximal femur fractures between January 2018 and December 2024 at Yozgat Bozok University Faculty of Medicine, Department of Orthopaedics and Traumatology, were evaluated. A total of 114 patients treated with HA and 71 patients treated with PFN were compared. Fractures were classified according to Garden, Pauwels, Evans–Jensen, and Boyd–Griffin systems. Bone mineral density was assessed using DEXA and analyzed via T and Z scores for the femoral neck and proximal femur. Perioperative variables (time to surgery, operation time, type of anesthesia, intensive care unit [ICU] requirement, and length of hospital stay), revision rates, survival, and functional outcomes (Harris Hip Score, Berg Balance Scale, and Visual Analog Scale for pain) were recorded. Results: The mean age of the patients was 83.2 years, and the majority had marked osteoporosis (mean T score −2.82 for proximal femur and −3.22 for femoral neck). The HA group was significantly older than the PFN group (p<0.001). Operation time was significantly shorter in the PFN group (p<0.001). Length of hospital stay and ICU requirement were similar between the groups. Harris Hip Scores and Berg Balance Scores were higher in the HA group (p=0,049) and (p=0,030). No statistically significant difference was found between HA and PFN regarding revision rates and survival. Conclusion: Both HA and PFN are effective surgical options in geriatric proximal femur fractures, with comparable survival and revision outcomes. Implant selection should be individualized by considering age, fracture pattern, bone quality, comorbidity burden, and functional expectations.