Üniversite öğrencilerinde algılanan stres ve saldırganlık düzeylerinin yapısal eşitlik modellemesiyle araştırılması
Investigation of perceived stress and aggression levels in university students using structural equation lity modelingthe title of thesis
  1. Tez No: 1013036
  2. Yazar: ZEKİYE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM ŞEHRİBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde toplumların ruh sağlığını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler gençler üzerinde daha yıkıcı etkilere sahiptir. Üniversite öğrencilerini bilişsel, duygusal ,sosyal ve akademik açılardan geliştirmek, sosyal yaşama entegre etmek giderek daha önemli hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde algılanan stres düzeylerinin ve saldırganlık durumlarının yapısal eşitlik modellemesiyle araştırılmasıdır. Bu çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde eğitim öğretime devam eden 463 kadın, 339 erkek öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Analizler için SPSS Statistics 22 ve LISREL8.7 (öğrenci versiyonu) programları kullanılmıştır. Bu çalışmada, Algılanan Stres Ölçeği“ ile ”Buss- Perry Saldırganlık Ölçeği" ve araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada önerilen model yapısal eşitlik modeli kullanılarak test edilmiş ve model uyum değerlerinin kabul edilebilir olduğu görülmüştür. Çalışmada geliştirilen modelin uyum indekslerinin karşıladığı ve elde edilen katsayıların istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak algılanan stresin, üniversite öğrencilerinin saldırganlık düzeylerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, there are many factors that affect the mental health of societies. These factors have more devastating effects on young people. It has become increasingly important to develop university students in cognitive, emotional, social and academic aspects and to integrate them into social life. The aim of this study is to investigate perceived stress levels and aggression levels in university students using structural equation modeling. This study was conducted with 463 female and 339 male students studying at Van Yüzüncü Yıl University. The research was carried out with the relational scanning model. SPSS Statistics 22 and LISREL8.7 (student version) programs were used for analyses. In this study, the“Perceived Stress Scale”and the“Buss-Perry Aggression Scale”and a demographic information form developed by the researcher were used. The model proposed in the study was tested using the structural equation model and the model fit values were found to be acceptable. It was observed that the model developed in the study met the fit indices and the coefficients obtained were statistically significant. As a result, it has been observed that perceived stress affects the aggression levels of university students.