Serviks kanserinden korunmada web tabanlı eğitim programı ile eğitim kitapçığının etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the web-based training program and training booklet on the prevention of cervical cancer
  1. Tez No: 1013594
  2. Yazar: EBRU ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GENÇTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; hazırlanan web tabanlı eğitim programı ile eğitim kitapçığının kadınların serviks kanserine yönelik bilgi düzeyleri, tutumları ve koruyucu sağlık davranışları üzerindeki etkinliğini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Randomize kontrollü deneysel bir tasarıma sahip olan araştırma, Aralık 2023–Aralık 2025 tarihleri arasında web tabanlı eğitim grubu (n=30) ve eğitim kitapçığı grubu (n=30) olmak üzere toplam 60 kadın ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında Tanımlayıcı Bilgi Formu, Serviks Kanserinden Korunma Bilgi Testi, Human Papilloma Virüsü Bilgi Ölçeği (HPV-BÖ), Rahim Ağzı Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ile Web Sitesi Analizi ve Ölçümü Envanteri (Website Analysis and Measurement Inventory–WAMMI) kullanıldı. Her iki gruba da başlangıçta ön test uygulandı, dört hafta sonra son test ve sekiz hafta sonra davranış izlem değerlendirmesi yapıldı. Bulgular: Eğitim sonrası değerlendirmede, web tabanlı eğitim programı grubunun bilgi, tutum ve davranış puan ortalamalarının eğitim kitapçığı grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu (p<0,005) ve Cohen's d=0,80–1,84 aralığındaki etki büyüklüğü ile büyük düzeyde bir etkiye sahip olduğu görüldü. Web tabanlı eğitim programı sonrası Rahim Ağzı Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnanç Modeli yarar ve motivaston, duyarlılık, sağlık motivasyonu alt boyutu puan ortalamalarının eğitim kitapçığı eğitim sonrasına göre istatiksel olarak daha yüksek; engeller, önemseme/ciddiyet alt boyut puan ortalamalarının ise düşük olduğu görüldü. Web tabanlı eğitim programının eğitim kitapçığına göre sağlık eğitiminde Cohen's d=0,40–0,85 aralığındaki etki büyüklüğü ile küçük-büyük düzeyde etkiye sahip olduğu belirlendi. Sonuç: Web tabanlı eğitim programlarının serviks kanserine ilişkin bilgi, tutum ve koruyucu sağlık davranışlarının geliştirilmesinde eğitim kitapçığına göre daha etkili olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, toplum temelli kanser tarama ve korunma programlarının etkililiğini artırmak için web tabanlı eğitim programlarının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effectiveness of a web-based educational program compared with an educational booklet on women's knowledge levels, attitudes, and preventive health behaviors regarding cervical cancer. Materials and Methods: This randomized controlled experimental study was conducted between December 2023 and December 2025 with a total of 60 women, including a web-based education group (n = 30) and an educational booklet group (n = 30). Data were collected using the Descriptive Information Form, Cervical Cancer Prevention Knowledge Test, Human Papillomavirus Knowledge Scale (HPV-KS), Cervical Cancer and Pap Smear Test Health Belief Model Scale, and the Website Analysis and Measurement Inventory (WAMMI). A pre-test was administered to both groups at baseline, followed by a post-test four weeks later and a behavioral follow-up assessment eight weeks later. Results: In the post-education evaluation, the mean scores for knowledge, attitudes, and behaviors in the web-based education group were statistically significantly higher than those in the educational booklet group (p < 0.005). The effect size ranged from Cohen's d = 0.80 to 1.84, indicating a large effect. Following the web-based educational program, the mean scores of the benefits and motivation, susceptibility, and health motivation subscales of the Cervical Cancer and Pap Smear Test Health Belief Model were statistically significantly higher than those of the educational booklet group, while the mean scores of the barriers and severity/seriousness subscales were lower. Compared with the educational booklet, the web-based educational program demonstrated small to large effect sizes in health education, with Cohen's d values ranging from 0.40 to 0.85. Conclusion: The findings indicate that web-based educational programs are more effective than educational booklets in improving knowledge, attitudes, and preventive health behaviors related to cervical cancer. Accordingly, it is recommended that web-based educational programs be expanded to enhance the effectiveness of community-based cancer screening and prevention programs.