Farklı protein kaynakları ile formüle edilen koyun sütü dondurmalarının teknolojik ve fonksiyonel özellikleri
Technological and functional properties of sheep milk ice cream formulated with different protein sources
  1. Tez No: 1013686
  2. Yazar: MUĞDAT MURAT EKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURBAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı protein kaynakları kullanılarak formüle edilen koyun sütü dondurmalarının teknolojik ve fonksiyonel özellikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla süt tozu, peynir altı suyu proteini, bezelye proteini, pirinç proteini, soya proteini ve maya proteini kullanılarak altı farklı dondurma formülasyonu üretilmiştir. Protein türüne bağlı olarak pH, titrasyon asitliği ve toplam protein içeriğinde önemli değişimler gözlenmiştir. Fiziksel analizlerde, bitkisel protein içeren örneklerin daha yüksek erime direnci ve sertlik değerleri gösterdiği, buna karşılık süt tozu içeren örneklerin daha yüksek hacim artışı sağladığı belirlenmiştir. Reolojik analizler tüm örneklerin psödoplastik akış davranışı sergilediğini ortaya koymuştur. Renk ve duyusal değerlendirmelerde ise protein kaynağına bağlı farklılıklar belirlenmiş, bazı bitkisel proteinlerin renk tonunu ve duyusal kabulü etkilediği saptanmıştır. Sonuç olarak, protein kaynağının koyun sütü dondurmalarının yapısal, tekstürel ve duyusal özellikleri üzerinde belirleyici olduğu belirlenmiştir. Bitkisel proteinlerin fonksiyonel geliştirme açısından önemli bir potansiyele sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the technological and functional properties of sheep milk ice creams formulated with different protein sources were comparatively evaluated. For this purpose, six different ice cream formulations were produced using milk powder, whey protein, pea protein, rice protein, soy protein, and yeast protein. Significant changes were observed in pH, titratable acidity, and total protein content depending on the protein type. Physical analyses revealed that samples containing plant-based proteins exhibited higher melting resistance and hardness, whereas the sample containing milk powder showed higher overrun values. Rheological analyses indicated that all samples exhibited pseudoplastic flow behavior. Differences were also observed in color and sensory evaluations depending on the protein source, and some plant proteins affected color tone and sensory acceptance. As a result, the protein source was found to play a determining role in the structural, textural, and sensory properties of sheep milk ice creams. Plant-based proteins demonstrated significant potential for functional improvement.