Saldırganlık İle Antropometrik Karakteristiklerin İlişkileri: Parmak Oranları ve El Kavrama Gücü
Relationships Between Aggression and Anthropometric Characteristics: Digit Ratios and Hand Grip Strength
- Tez No: 1013897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde 2D:4D parmak oranı, el kavrama gücü ve saldırganlık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma, kesitsel ve ilişkisel tarama modelinde yürütülmüş olup, araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 212 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların 111'i erkek, 101'i kadın bireylerden oluşmuştur. Çalışma kapsamında katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, sağ ve sol el ikinci ve dördüncü parmak uzunlukları ile sağ ve sol el kavrama kuvvetleri ölçülmüştür. Parmak uzunlukları dijital kumpas ile, el kavrama kuvvetleri ise standart protokole uygun olarak her iki el için üçer tekrar şeklinde değerlendirilmiştir. Elde edilen ölçümlerden beden kitle indeksi ve sağ-sol 2D:4D parmak oranları hesaplanmıştır. Katılımcıların saldırganlık düzeyleri Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği aracılığıyla belirlenmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, 2D:4D parmak oranı ile el kavrama gücü arasında negatif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Buna göre düşük parmak oranına sahip bireylerin daha yüksek el kavrama gücü değerlerine sahip olduğu belirlenmiştir. Parmak oranı ile saldırganlık arasındaki ilişkiler incelendiğinde, özellikle fiziksel saldırganlık alt boyutunda negatif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. El kavrama gücü ile saldırganlık arasındaki ilişkiler değerlendirildiğinde ise, özellikle fiziksel saldırganlık ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca hem 2D:4D parmak oranı hem de el kavrama gücü açısından kadın ve erkek katılımcılar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuş; kadınların daha yüksek 2D:4D oranlarına, erkeklerin ise daha yüksek el kavrama gücü değerlerine sahip olduğu görülmüştür. Saldırganlık alt boyutları bakımından yapılan cinsiyet karşılaştırmalarında ise erkeklerin fiziksel saldırganlık puanlarının, kadınların ise sözel saldırganlık puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak bu araştırma, 2D:4D parmak oranı, el kavrama gücü ve saldırganlık arasında özellikle fiziksel saldırganlık boyutunda anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Bulgular, gelişimsel biyoloji, fiziksel kapasite ve saldırganlık arasındaki ilişkinin doğrudan ve deterministik değil; daha çok bağlama duyarlı, çok boyutlu ve sınırlı etki büyüklükleriyle işleyen bir yapı sergilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca saldırganlığın alt boyutlarının cinsiyete göre farklılaşabildiği ve biyolojik/fiziksel değişkenlerle özellikle fiziksel saldırganlık boyutunda daha belirgin biçimde ilişkili olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the 2D:4D digit ratio, handgrip strength, and aggression levels among university students. The study was designed as a cross-sectional and correlational research and included a total of 212 voluntary participants. Of these participants, 111 were male and 101 were female. Within the scope of the study, height, body weight, right and left second and fourth finger lengths, and right and left handgrip strength values were measured. Finger lengths were assessed using a digital caliper, and handgrip strength was measured according to standardized protocols with three repeated trials for each hand. Body mass index and right-left 2D:4D digit ratios were calculated from the obtained measurements. Aggression levels of the participants were assessed using the Buss-Perry Aggression Questionnaire. Descriptive statistics, independent samples t-test, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used for data analysis. The findings revealed negative and low-level significant relationships between the 2D:4D digit ratio and handgrip strength. Accordingly, individuals with lower digit ratios were found to have higher handgrip strength values. When the relationship between digit ratio and aggression was examined, negative and low-level significant associations were observed particularly for physical aggression. In terms of the relationship between handgrip strength and aggression, positive and significant associations were identified especially with physical aggression. In addition, significant sex differences were found for both the 2D:4D digit ratio and handgrip strength; females had higher 2D:4D ratios, whereas males had higher handgrip strength values. With respect to aggression subdimensions, males showed higher physical aggression scores, whereas females demonstrated higher verbal aggression scores. In conclusion, this study demonstrates that the 2D:4D digit ratio, handgrip strength, and aggression are related, particularly in the domain of physical aggression. The findings suggest that the relationship between developmental biology, physical capacity, and aggression is not direct or deterministic, but rather context-sensitive, multidimensional, and characterized by limited effect sizes. Furthermore, aggression subdimensions differ by sex, and biological/physical variables appear to be more strongly associated particularly with physical aggression.