Fair play eğitiminin 12-14 yaş grubu sporcu öğrencilerin duygu düzenleme becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of fair play education on emotion regulation skills of 12-14 age group athlete students
- Tez No: 1014363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Eğitim ve Öğretim, Sports, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fair Play eğitiminin 12–14 yaş grubu sporcu öğrencilerin duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, deneysel desenlerden ön test–son test kontrol gruplu model kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma grubunu, spor kulüplerinde aktif olarak spor yapan toplam 120 sporcu öğrenci oluşturmuştur. Katılımcılar deney (n=60) ve kontrol (n=60) gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi için hazırlanmış Fair Play eğitimi temelli etkinlik ve oyunları içeren 12 haftalık bir eğitim programı uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Sporda Duygu Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde iki faktörlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma bulguları, Fair Play eğitimi alan deney grubunun duygu düzenleme becerilerinde anlamlı değişimler olduğunu göstermiştir. Deney grubunda bastırma alt boyutunda anlamlı düzeyde azalma gözlenirken, bilişsel yeniden değerlendirme alt boyutunda anlamlı bir artış tespit edilmiştir. Kontrol grubunda ise ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca cinsiyet, babanın eğitim düzeyi ve okul takımında oynama durumu değişkenlerinin duygu düzenleme becerileri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak bu araştırma, Fair Play eğitiminin ergen sporcuların duygu düzenleme becerilerini geliştirmede etkili bir eğitimsel müdahale olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, Fair Play eğitiminin spor ortamlarında yalnızca sportmenlik davranışlarını değil, aynı zamanda sporcuların duygusal ve psikososyal gelişimlerini de desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of Fair Play education on emotion regulation skills of athlete students aged 12–14. The study was conducted using a pretest–posttest control group experimental design. The sample consisted of 120 athlete students actively participating in sports clubs, who were randomly assigned to an experimental group (n=60) and a control group (n=60). The experimental group participated in a 12-week Fair Play education program based on activities and games developed for the Turkish National Olympic Committee, while no intervention was applied to the control group. Data were collected using the Emotion Regulation in Sport Scale. Two-way analysis of variance (ANOVA) was used to analyze the data. The results revealed significant changes in emotion regulation skills of the experimental group. A significant decrease was observed in the expressive suppression subscale, while a significant increase was found in the cognitive reappraisal subscale. No significant differences were found between pretest and posttest scores of the control group. In addition, gender, father's educational level, and participation in school teams did not have a significant effect on emotion regulation skills. In conclusion, the findings indicate that Fair Play education is an effective educational intervention for improving emotion regulation skills in adolescent athletes. The results suggest that Fair Play education not only promotes sportsmanship behaviors but also supports the emotional and psychosocial development of young athletes in sports settings.