Didemnin B'nin makrofaj hücreleri üzerindeki immünomodülatör etkisinin incelenmesi
Investigation of the immunomodulatory effect of Didemnin B on macrophage cells
- Tez No: 1014518
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEVİREN, DOÇ. DR. ESRA AYDEMİR AYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Didemninler, deniz kaynaklarından elde edilen siklik depsipeptit yapısındaki doğal bileşikler olup özellikle antikanser özellikleri nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu bileşikler arasında yer alan Didemnin B'nin, güçlü antitümör etkiler göstermesine rağmen sınırlı biyoyararlanımı ve doz sınırlayıcı toksisitesi gibi nedenlerle klinik kullanımı kısıtlanmıştır. Bu nedenle, Didemnin B'nin bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinin araştırılması, terapötik potansiyelinin daha iyi anlaşılması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada Didemnin B'nin makrofaj hücreleri üzerindeki immünomodülatör etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada, murin makrofaj hücre hattı RAW 264.7'den yararlanılmıştır. Hücreler 1, 5 ve 10 µg/mL konsantrasyonlarında Didemnin B ile muamele edilmiş, lipopolisakkarit (LPS) ile uyarılmış ve uyarılmamış hücrelerdeki etkisi değerlendirilmiştir. Hücre canlılığı MTT (3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür) yöntemi ile ölçülmüş, makrofajlardan salınan TNF-α, IL-6, IL-12p40 ve GM-CSF sitokin düzeyleri ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) yöntemi ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, uygulanan Didemnin B konsantrasyonlarının RAW 264.7 hücrelerinde sitotoksik etki oluşturmadığını göstermiştir. Buna karşılık, LPS ile uyarılmış makrofajlarda Didemnin B uygulamasının TNF-α, IL-6, GM-CSF ve IL-12p40 gibi proinflamatuvar sitokinlerin üretimini anlamlı düzeyde azalttığı saptanmıştır. Ayrıca Didemnin B'nin uyarılmamış hücrelerde belirgin bir inflamatuvar yanıt oluşturmadığı gözlenmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular, Didemnin B'nin makrofaj kaynaklı inflamatuvar sitokin üretimini baskılayarak güçlü antiinflamatuvar ve immünomodülatör özellikler sergilediğini göstermektedir. Bu sonuçlar, Didemnin B'nin bağışıklık yanıtının düzenlenmesinde potansiyel bir terapötik ajan olarak değerlendirilebileceğini ve inflamatuvar süreçlerin kontrolüne yönelik gelecekteki çalışmalara temel oluşturabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Didemnins are naturally occurring cyclic depsipeptide compounds derived from marine sources, notable for their anticancer properties. Among these compounds, Didemnin B, despite exhibiting potent antitumor effects, has limited clinical application due to low bioavailability and dose-limiting toxicity. Therefore, investigating the effects of Didemnin B on the immune system is important for a better understanding of its therapeutic potential. This study aimed to examine the immunomodulatory effects of Didemnin B on macrophage cells. For this purpose, murine macrophage RAW 264.7 cells were used. The cells were treated with Didemnin B at concentrations of 1, 5, and 10 µg/mL, and its effects were evaluated in both lipopolysaccharide (LPS) stimulated and unstimulated cells. Cell viability was assessed using the MTT (3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür) assay, and levels of TNF-α, IL-6, IL-12p40, and GM-CSF released from macrophages were determined by ELISA. The results indicated that the applied concentrations of Didemnin B did not exert cytotoxic effects on RAW 264.7 cells. In contrast, Didemnin B significantly reduced the production of proinflammatory cytokines TNF-α, IL-6, GM-CSF, and IL-12p40 in LPS-stimulated macrophages. Moreover, Didemnin B did not induce a notable inflammatory response in unstimulated cells. In conclusion, these findings demonstrate that Didemnin B exhibits strong anti-inflammatory and immunomodulatory properties by suppressing macrophage-derived inflammatory cytokine production. These results suggest that Didemnin B could be considered a potential therapeutic agent for regulating immune responses and provide a foundation for future studies on controlling inflammatory processes.