La politique sociale en Tunisie: La periode de bourguiba
Tunus'ta sosyal politika: Bourguiba dönemi
  1. Tez No: 1014579
  2. Yazar: NECATİ FIRATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFEDH BEN SALAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Tarih, Political Science, Public Administration, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Dıger
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
1956 yılında Tunus'un bağımsızlığını kazanmasından bu yana, Habib Bourguiba, ciddi sosyo-ekonomik sorunlarla karşı karşıya olan Tunus halkının sorunlarını hafifletmek için sosyal politikaları kullanmıştır. Tunus'un bağımsızlığının ilanından bu yana uygulanan politikalar, Tunus halkının kısa ve uzun vadeli koşullarını etkilemiştir. Sosyal politikalar eşitlikçi ve demokratik olarak kabul edilse de Bourguiba döneminde otoriter bir rejim altında uygulanmıştır. Tunus, Bourguiba hükümeti altında sosyalist ve liberal dönemler yaşamış olsa da, genel olarak otoriter bir rejim tarafından yönetilmiştir. Bourguiba yıllar boyunca ortaya çıkan demokratik talepleri ve muhalefet hareketleri de ortadan kaldırdı. Bununla birlikte, Tunus'un modernleştirilmesini, sosyal politikalar yoluyla bir ölçüde devam ettirdi. Çalışmamızda, Tunus'ta otoriter rejimin sosyal politikalar yoluyla nasıl sürdürüldüğü incelenecektir. Bunun yanında sosyal politikaların demokratikleşme üzerindeki etkisi de tezimizin konusudur. Ayrıca, Tunus'ta sosyal politikaların uygulanma amaçları da açıklanmaya çalışılacaktır. Çalışmamızda sosyal politikanın sadece halkın ihtiyaçlarını karşılamak için değil, aynı zamanda rejimin meşruiyetini sağlamak, rejimi sağlamlaştırmak ve muhalefeti bastırmak için de kullanılıp kullanılmadığını göstermeye çalışacağız. Aynı zamanda, sosyal politikaların başarısı veya başarısızlığı da tezimizde analiz edilecek konulardan biridir. Bu çalışma, tek partili ve otokratik rejimlerde sosyal politikanın hangi amaçlarla kullanıldığını anlamaya katkıda bulunacaktır. Aynı zamanda, çalışmamızın sosyal politikanın uzun ve kısa vadeli etkilerinin anlaşılması açısından literatüre katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda, bu çalışma sosyal politikaların demokratikleşme üzerindeki olumsuz ve olumlu etkilerini ortaya koyacaktır. Sosyal politika çalışmaları, doğası gereği birçok konuyu kapsar. Çalışmamız, konusu nedeniyle birçok sosyal bilim dalıyla ilgilidir. Tunus'ta Bourguiba dönemi üzerine yapılan bir çalışma olan araştırmamız, tarih alanına girerken, Bourguiba döneminde uygulanan politikaları incelediği için siyaset bilimi alanına da girmektedir. Ayrıca, bu çalışma kamu politikaları, ekonomi politikaları, işgücü ekonomisi, hukuk ve sosyal politikalarla ilgili endüstri ilişkileri konularını da ele almaktadır. Çalışmayı yürütürken, tüm bu sosyal bilimlerin birikiminden yararlanmaya çalıştık. Çalışmamız, Burgiba döneminde uygulanan sosyal politikalar ve bu dönemin başlıca ekonomik ve siyasi değişiklikleriyle sınırlıdır. Tunus'un bağımsızlığını kazandığı 1956 yılından Ben Ali'nin 1987'de kan dökülmeden yaptığı müdahaleye kadar olan dönemde uygulanan sosyal politikalar ile bazı siyasi ve toplumsal olayları analiz edeceğiz.
Özet (Çeviri)
Since Tunisia gained its independence in 1956, Habib Bourguiba has used social policies to alleviate the problems of the Tunisian people, who have faced serious socio-economic issues. The policies implemented since Tunisia's declared independence have affected the short- and long-term conditions of the Tunisian people. Although social policies were considered egalitarian and democratic, they were applied under an authoritarian regime during Bourguiba's period. Although Tunisia experienced socialist and liberal periods under the Bourguiba government, it was generally governed by an authoritarian regime. Bourguiba also eliminated the democratic demands and opposition movements that emerged over the years. Nevertheless, he continued Tunisia's modernisation to a certain extent through social policies. Our study will examine how the authoritarian regime in Tunisia was sustained through social policies. In addition, the impact of social policies on democratisation is also the subject of our thesis. Furthermore, we will attempt to explain the objectives of implementing social policies in Tunisia. In our study, we will attempt to show whether social policy was used not only to meet the needs of the people, but also to ensure the legitimacy of the regime, consolidate the regime, and suppress the opposition. At the same time, we believe that our study will contribute to the literature in terms of understanding the long- and short-term effects of social policy. In this context, this study will reveal the negative and positive effects of social policies on democratisation. Social policy studies, by their very nature, cover many topics. Due to its subject matter, our study is relevant to many social science disciplines. Our research, which is a study on the Bourguiba period in Tunisia, falls within the field of history, but also within the field of political science as it examines the policies implemented during the Bourguiba period. Furthermore, this study also addresses issues related to public policies, economic policies, labour economics, law, and industrial relations concerning social policies. In conducting the study, we sought to draw on the accumulated knowledge of all these social sciences. Our study is limited to the social policies implemented during the Bourguiba era and the major economic and political changes of this period. We will analyse the social policies implemented and certain political and social events during the period from Tunisia's independence in 1956 to Ben Ali's bloodless intervention in 1987.