Farklı öğretim yöntemleri ile işlenen eskrim epe derslerinin teknik beceri düzeyine etkilerinin incelenmesi
The effect of fencing epee lessons taught with different teaching methods on technical skill levels
- Tez No: 1014871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Eğitim ve Öğretim, Sports, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı öğretim yöntemleri ile işlenen eskrim epe derslerinin, spora yeni başlayan sporcuların teknik beceri düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada düz anlatım yöntemi, gösterip yaptırma yöntemi ve ters yüz öğretim yöntemi kullanılarak yürütülen öğretim süreçlerinin; En Garde, yürüyüş ve hamle teknikleri üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımlarından ön test– son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Konya ilinde eskrim sporuna yeni başlayan ve yaş ortalaması 12,5 olan toplam 48 sporcu oluşturmuştur. Katılımcılar, her biri 16 kişiden oluşan üç gruba ayrılmıştır. Birinci grup gösterip yaptırma yöntemi, ikinci grup ters yüz öğretim yöntemi, kontrol grubu ise düz anlatım yöntemi ile altı hafta süreyle eğitilmiştir. Teknik becerilerin değerlendirilmesinde üç bağımsız hakem tarafından yapılan puanlamalar esas alınmıştır. Elde edilen veriler, bağımlı ve bağımsız gruplar için t-testi ile varyans analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğretim süreci sonunda tüm gruplarda teknik beceri düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler olduğunu göstermiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda, özellikle ters yüz öğretim yöntemi ve gösterip yaptırma yönteminin, teknik becerilerin geliştirilmesinde daha etkili olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte bazı tekniklerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklara rastlanmamıştır. Eskrim eğitiminde kullanılan öğretim yöntemlerinin sporcuların teknik beceri gelişimi üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Öğrenci merkezli ve uygulamaya dayalı öğretim yaklaşımlarının, eskrim eğitiminde daha vi etkili öğrenme ortamları sunduğu görülmektedir. Bu araştırmanın, eskrim antrenörleri ve beden eğitimi öğretmenleri için öğretim yöntemi seçimine yönelik bilimsel bir rehber niteliği taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of fencing epee lessons taught using different teaching methods on the technical skill levels of beginner fencers. In this context, the effects of the traditional lecture method, the demonstration–practice method, and the flipped learning method on fundamental fencing techniques, namely En Garde, footwork, and lunge, were compared. The study was conducted using a quantitative research approach with a quasi-experimental pretest–posttest control group design. The study group consisted of 48 beginner fencers with a mean age of 12.5 years, training regularly in Konya. Participants were divided into three groups, each consisting of 16 athletes. The first experimental group was instructed using the demonstration–practice method, the second experimental group received instruction through the flipped learning method, and the control group wastaught using the traditional lecture method. The training program lasted six weeks. Technical skill performance was evaluated by three independent referees. The collected data were analyzed using paired-samples t-tests, independent-samples t-tests, and analysis of variance (ANOVA). The results indicated statistically significant improvements in technical skill levels in all groups at the end of the instructional period. Intergroup comparisons revealed that both the demonstration–practice method and the flipped learning method were more effective in improving technical skills compared to the traditional lecture method. However, no statistically significant differences were observed between groups for certain techniques. In conclusion, teaching methods play a critical role in the development of technical skills in fencing education. Student-centered and practice-oriented instructional approaches appear to provide more effective learning environments for beginner fencers. viii The findings of this study are expected to contribute to the field of sports education and to provide practical guidance for fencing coaches and physical education teachers.