The importance of risk management by human resources department
İnsan kaynakları departmanı tarafından risk yönetiminin önemi
- Tez No: 1014874
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, insan kaynakları bölümlerinin çağdaş örgütlerde risk yönetimi uygulamalarını nasıl anladıklarini ve hayata geçirdiklerini incelemektedir. IK'dan uyum , çalışan ilişkileri, veri koruma ve itibar tehditleri gibi işgücüyle ilgili riskleri ele alması beklemesine rağmen, İK risk yönetimine yönelik yapılandırılmış yaklaşımlar hem akademik yazınında hem de örgütsel uygulamada yeterince gelişmemiştir. Araştırma nitel bir desen benimsemiş olup, Türkiye'de farklı sektörlerde çalışan 15 İK profesyoneli ile yarı yapanlandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar amaçlı örnekleme yoluyla seçilmiş ve en az üç yıl İK deneyimine sahiptir. Görüşme verileri Braun ve Clarke'ın (2006) tematik analiz yaklaşımı izlenerek çözümlenmiştir. Bulgular, İK risklerinin geleneksel uyum sorularının çok ötesine geçtiğini, uygulayıcıların sıklıkla çalışan refahı , liderlik davranışı, veri yönetişimi ve örgütün diş imajiyla bağlantılı risklerle karşılaştığını göstermektedir. Katılımcıların çoğu bu risklerin stratejik önemini kabul etmekle birlikte, bunları yönetecek sistematik çerçevelerin çoğu zaman mevcut olmadığını belirtmişlerdir. İK'da risk yönetimi genellikle ISO 31000 gibi uluslararası standartlar veya COSO tarafından desteklenen kurumsal risk yönetimi modelleriyle uyumlu stratejik planlama süreçlerine entegre olmaktan ziyade tepkisel bir nitelik taşımaktadır. Çalışma, stratejik insan kaynakları yönetimini kurumsal risk yönetişimiyle ilişkilerdirerek ve İK bölümlerinin risk farkındalığını örgütsel karar alma süreçlerine nasıl dahil edebileceğine dair uygulayıcı temeli içgörüler sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Bulgular ayrıca, işgücü yönetişimini güçlendirmek, dayanıklılığı artırmak ve İK süreçlerini genel risk yönetimi stratejileriyle uyumlu hale getirmek isteyen örgütler için pratik çıkarımlar içermektedir. İşgücü istikrarsizliğinin arttığı ve düzenleyici baskıların yoğunlaştığı günümüzde bu konu özellikle günceldir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how human resources (HR) departments understand and implement risk management practices in contemporary organizations. Although HR is increasingly expected to address workforce-related risk including compliance, em-ployee relations, data protection and reputational threats-structured approaches to HR risk management remain underdeveloped in both academic literature and organiza-tional practice. Do research, adopts a qualitative design, conducting semi structured interviews with 15th HR professionals working in various sectors in Turkey. Partici-pants were selected through purposive of sampling and had at least three years of experience in HR roles. The interview data were analyzed, using thematic, analysis, following the framework of Braun and Clarke (2006). The findings reveal that HR risks extend far beyond traditional compliance concerns, practitioners also fre-quently encounter risk linked to employee well-being, leadership, behavior, data gov-ernance, and organization's external image. While some participants acknowledge the strategic importance of this risks, systematic frameworks for manag-ing them are often absent. Risk management in HR tends to be reactive rather than embedded in strategic planning processes aligned which international standards such as ISO 31000 or enterprise risk management models permitted by COSO. The study contributes to the literature by linking strategic Human Resource Management with enterprise risk governance, and by offering practitioner-based in-sights into how HR departments can integrate risk awareness into broader organiza-tional decision-making. The findings also have practical implications for organizations aiming to strengthen workforce governance, enhance resilience and align HR processes with overall risk management strategies. Given the growing and stability of workforces and increasing regulatory pressure, this topic is particularly timely.