Halk eğitim merkezlerindeki Almanca kursuna katılan öğrencilerin beklentilerinin incelenmesi
An examination of the expectations of students participating in German courses at public education centers
- Tez No: 1015070
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN KÜÇÜKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Halk Eğitim Merkezlerinde Almanca kurslarına katılım sağlayan kursiyerlerin Almanca dilini öğrenmeye ilişkin beklentilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, kursiyerlerle yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiş; Almanca öğrenimini etkileyen sosyo demografik etkenler ve motivasyon kaynakları analiz edilmiştir. İncelenen bulgular, öğrencilerin çoğunluğunun Almanca öğrenme nedenlerinin istihdam, yurtdışı çalışma imkânları, mesleki gelişime yönelik olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, günlük iletişim becerilerini geliştirme, kültürel uyum sağlama ve uluslararası eğitim ve iş olanaklarına erişme gibi akademik ve sosyal beklentiler önemli yer tutmaktadır. Bu kapsamda halk eğitim merkezlerinde Almanca öğrenen kursiyerlerin beklentileri çok boyutlu olup, istihdam, iletişim, kültürel uyum ve akademik hedefler etrafında yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle, kurs programlarının öğrencilerin gerçek ihtiyaçlarına uygun şekilde zenginleştirilmesi, öğretim yöntemlerinin çeşitlendirilmesi ve kurs sürekliliğinin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the expectations of learners participating in German courses at Public Education Centers regarding learning the German language. In this context, semi-structured interviews were conducted with the learners, and socio-demographic factors and sources of motivation affecting German learning were analyzed. The findings indicate that the majority of students' reasons for learning German are related to employment, opportunities to work abroad, and professional development. In addition, academic and social expectations such as improving daily communication skills, achieving cultural adaptation, and accessing international education and work opportunities hold significant importance. Accordingly, the expectations of learners studying German at public education centers are multidimensional, focusing on employment, communication, cultural adaptation, and academic goals. Therefore, it is recommended that course programs be enriched in line with the students' real needs, teahing methods diversified, and the continuity of the courses strengthened