The relationship between internal social media use, employee engagement, and brand citizenship behavior
Kurum içi sosyal medya kullanımı, çalışan bağlılığı ve marka vatandaşlığı davranışı arasındaki ilişki
- Tez No: 1015093
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. BURAK NEDİM AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Aktüerya Bilimleri, Zooloji, Business Administration, Actuarial Sciences, Zoology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykoz Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
This thesis aims to explore the relationship between internal social media use and employees' brand citizenship behavior, mediated by employee engagement. Using the Job Demands Resources approach as a theoretical lens, the study uses quantitative and cross-sectional survey method. The data was gathered from 305 participants who worked in various organization types using internal social media for communicating, exchanging knowledge and interacting or collaborating with others in relation to their job roles. Statistical analyses involving correlation, regression and Hayes' PROCESS Model 4 with bootstrapped confidence intervals were utilized in order to estimate the strength and direction of the investigated associations. The results revealed that there is a positive association between internal social media use, employee engagement and brand citizenship behavior. It was also found that there is a partial indirect association through employee engagement. At the same time, there is a statistically significant direct positive association between internal social media use and brand citizenship behavior. Including internal social media use, employee engagement, and brand citizenship behavior in a same multivariate model, this study contributes to research on digital workplace communication and employee brand-related conduct. More specifically, the findings imply that the use of internal social media is not only related to communicative processes among colleagues, but also with employees' motivational engagement and voluntary brand-supporting activities. Due to the cross-sectional and self-reporting nature of data, the findings should be considered as statistical associations rather than evidence of temporal or causal effects.
Özet (Çeviri)
Bu araştırma, örgüt içi sosyal medya kullanımı, işe adanmışlık ve marka vatandaşlığı davranışı arasındaki ilişkileri incelemektedir. Çalışmada özellikle, işe adanmışlığın, örgüt içi sosyal medya kullanımı ile marka vatandaşlığı davranışı arasındaki ilişkide aracı bir rol üstlenip üstlenmediği ele alınmıştır. İş Talepleri ve Kaynakları teorisi temelinde tasarlanan araştırmada nicel ve kesitsel anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri, örgüt içi sosyal medyanın iletişim, bilgi paylaşımı, sosyal etkileşim ve iş birliği amacıyla kullanıldığı örgütlerde çalışan 305 katılımcıdan elde edilmiştir. Hipotezler, regresyon analizi ve Hayes PROCESS Model 4 bootstrap yöntemiyle test edilmiştir. Bulgular, örgüt içi sosyal medya kullanımının hem işe adanmışlık hem de marka vatandaşlığı davranışı ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca işe adanmışlığın marka vatandaşlığı davranışı ile pozitif yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Aracılık analizi sonucunda ise işe adanmışlığın, örgüt içi sosyal medya kullanımı ile marka vatandaşlığı davranışı arasındaki ilişkide kısmi aracı rol oynadığı görülmüştür. Dolaylı ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olması ve doğrudan ilişkinin pozitif yönde devam etmesi, bu ilişkinin yalnızca işe adanmışlık üzerinden açıklanamayacağını göstermektedir. Araştırma, örgüt içi sosyal medya, işe adanmışlık ve marka vatandaşlığı davranışı literatürlerine bu üç kavramı tek bir ampirik model içinde ele alarak katkı sunmaktadır. Bulgular, örgüt içi sosyal medya kullanımının yalnızca dijital iletişim yoğunluğu ile sınırlı olmadığını, çalışanların işe yönelik motivasyonel yatırımları ve gönüllü marka destekleyici davranışlarıyla da ilişkili olduğunu göstermektedir.