Ağrı ilinin eğitim sektörü açısından SWOT analizi
SWOT analysis of the education sector in Ağri province
  1. Tez No: 1015094
  2. Yazar: DİLEK TEZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı ülkelerin kalkınma ve gelişmişlik düzeylerinde çok önemli bir yeri olan eğitim konusunun genel hatlarıyla ele alınarak açıklanması ve Ağrı ili özelinde eğitim istatistiklerinin değerlendirilerek SWOT Analizi ile Ağrı'nın eğitimdeki güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenerek fırsat ve tehditlerinin ortaya konulmasıdır. Ağrı ili Türkiye'nin gelişmişlik düzeyi bakımından en geri kalmış bölgelerinden olan TRA2 Bölgesinde bulunmakta ve nüfus olarak da bölgenin en büyük ili konumundadır. Çalışmada Ağrı ili 2020-2024 yılları arasındaki 5 yıllık süreç açısından ilk, orta ve yükseköğretimdeki istatistikleri kapsamında tablo ve grafikler sunularak incelenmiştir. Ayrıca bu eğitim kurumlarının yanı sıra halk eğitim merkezleri, özel eğitim ve mesleki eğitim kurumları ile ilgili bilgiler de çalışmada ele alınmıştır. Elde edilen bilgiler ve istatistikler doğrultusunda eğitim konusunda ilin üstün olduğu konular değerlendirilerek zayıflıkları ortaya konulmuştur. Bununla birlikte Ağrı ilinin eğitimde ne gibi fırsatlara sahip olduğu analiz edilerek ne gibi tehditlerle karşı karşıya olduğu değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler ışığında Ağrı'nın SWOT Analizi yapılarak stratejiler belirlenmiş ve ilin eğitim konusundaki karnesi çıkarılmıştır. Elde edilen sonuçta ilde yıllar içerisinde eğitim alanında olumlu gelişmeler yaşandığı, doğru projelerle olumlu ivmenin devam ettirilebileceği ve Ağrı'nın eğitim istatistiklerinde daha üst sıralarda yer alabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide a general overview of education, which plays a crucial role in the development and progress of countries, and to evaluate education statistics specifically for Ağrı province. Through a SWOT analysis, the study identifies Ağrı's strengths and weaknesses in education, as well as its opportunities and threats. Ağrı province is located in the TRA2 region, one of the most underdeveloped regions in Turkey, and is the largest province in the region in terms of population. The study examines Ağrı province's statistics in primary, secondary, and higher education over the five-year period from 2020 to 2024, presenting tables and graphs. In addition to these educational institutions, information regarding public education centers, special education institutions, and vocational training institutions is also included. Based on the information and statistics obtained, the province's strengths and weaknesses in education are evaluated. Furthermore, the opportunities and threats faced by Ağrı province in education are analyzed. In light of these evaluations, a SWOT analysis of Ağrı is conducted, strategies are determined, and a report card on the province's educational performance is compiled. The results indicate that positive developments have occurred in the field of education in the province over the years, that this positive momentum can be maintained with the right projects, and that Ağrı can rank higher in education statistics.