Kore geleneksel Moon Jar seramikleri ve özgün uygulamalar
Korean traditional Moon Jar ceramics and unique applications
- Tez No: 1015148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
Özet
“Kore Geleneksel Moon Jar Seramikleri ve Özgün Uygulamalar”başlıklı bu çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır.“Kore Geleneksel Moon Jar Seramikleri”başlıklı birinci bölümde, Kore'nin geleneksel Moon Jar seramikleri incelenmiş, Moon Jar'ın Kore kültüründeki tarihsel, toplumsal ve estetik değerleri ile üretim süreçleri açıklanmıştır.“Çağdaş Kore Sanatında ve Seramiğinde Moon Jar Uygulamaları”başlıklı ikinci bölümde, Moon Jar formunu çağdaş bir perspektifle yeniden yorumlayan sanatçılar ile bu sanatçıların eserleri ele alınmış ve incelenmiştir.“Moon Jar Kişisel Uygulamaları”başlıklı üçüncü bölümde ise kişisel seramik uygulamaları ele alınmış, Moon Jar formunun özgün ve teknik yaklaşımlarla yeniden yorumlandığı sanatsal süreçler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, entitled“Korean Traditional Moon Jar Ceramics and Original Applications”consists of three main chapters. The first chapter, titled“Korean Traditional Moon Jar Ceramics”examines Korea's traditional Moon Jar ceramics and explains the historical, social, and aesthetic values of the Moon Jar within Korean culture, as well as its production processes. The second chapter, titled“Applications of the Moon Jar in Contemporary Korean Art and Ceramics”focuses on the examination and analysis of artists who have reinterpreted the form of the Moon Jar from a contemporary perspective and of their works. The third chapter, titled“Personal Moon Jar Applications”focuses on the author's own ceramic practices and evaluates the artistic processes through which the Moon Jar form has been reinterpreted using original conceptual and technical approaches.