Türk Halk Müziği'nin kurumsallaşma süreci ve bağlama ailesinin kullanımına yönelik bir inceleme
A study on the institutionalization process of Turkish Folk Music and the use of the bağlama family
- Tez No: 1015252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİDE KARABİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türk Halk Müziğinin kurumsallaşma sürecini ve bu süreç içerisinde bağlama ailesinin kurumsal yapı içine nasıl entegre edildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada bağlamanın yapısal özellikleri, icra teknikleri, tınısal çeşitliliği, bağlama ailesini oluşturan çalgılar ve bu çalgıların kurumsal yapılar içindeki işlevsel konumları ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Araştırma kapsamında Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş süreci, uluslaşma fikrinin gelişimi ve Cumhuriyet dönemi müzik politikalarının şekillenmesi çerçevesinde Türk Halk Müziğinin kurumsallaşma aşamaları ele alınmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni benimsenmiş, veriler Türk Halk Müziği alanında uzman sekiz katılımcı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiş; bulgular araştırmanın alt problemleri doğrultusunda tematik olarak sınıflandırılmış ve katılımcı görüşleriyle desteklenmiştir. Ayrıca tarihsel ve kuramsal çerçevenin sağlamlaştırılması amacıyla kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Araştırmada ulaşılan bir diğer sonuç, geleneksel ve modern bağlama icrası arasındaki ilişkinin karşıtlıktan ziyade denge gerektiren bir yapı olduğudur. Katılımcılar, modern tekniklerin bağlamanın gelişimi açısından önemli olduğunu, ancak bu gelişimin geleneksel üslup ve estetik değerlerle birlikte yürütülmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu durum, bağlama ailesinin hem geleneksel hem de kurumsal bağlamlarda varlığını sürdüren dinamik bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bağlama ailesinin kurumsallaşma süreci teknik, pedagojik ve estetik kazanımlar üretirken, aynı zamanda geleneksel icra pratiklerinin korunmasına yönelik yeni tartışma alanları ortaya çıkarmaktadır. Bu ikili yapı, bağlama ailesinin geleceğine yönelik bilimsel ve uygulamalı çalışmaların önemini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the institutionalization process of Turkish Folk Music and how the bağlama family has been integrated into institutional structures throughout this process. The study provides a detailed analysis of the structural characteristics, performance techniques, tonal diversity of the bağlama, the instruments that constitute the bağlama family, and their functional positions within institutional settings. Within the scope of the research, the institutionalization stages of Turkish Folk Music are addressed in the context of the transition from the Ottoman Empire to the Republic, the development of the idea of nationhood, and the formation of music policies during the Republican period. The study employs a qualitative research method based on a case study design, and data were collected through semi-structured interviews conducted with nine experts in the field of Turkish Folk Music. The collected data were analyzed using the descriptive analysis method, and the findings were thematically classified and supported by participants' views. In addition, an extensive literature review was conducted to strengthen the historical and theoretical framework of the study. Another finding of the research indicates that the relationship between traditional and modern bağlama performance requires balance rather than opposition. Participants emphasized that modern techniques are essential for the development of the bağlama, yet this progress should be sustained alongside traditional styles and aesthetic values. This demonstrates that the bağlama family represents a dynamic structure that maintains its presence in both traditional and institutional contexts. Consequently, the institutionalization process of the bağlama family not only generates technical, pedagogical, and aesthetic gains but also introduces new areas of discussion regarding the preservation of traditional performance practices. This dual structure increases the importance of scientific and practical studies focusing on the future of the bağlama family.