Lebîd b. Rebîa'nın divanında beyân ve bedi' uygulamaları
An analysis of bayān and badīʿ in the dīwān of Labīd b. Rabīʿa
  1. Tez No: 1015812
  2. Yazar: HASAN DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Câhiliye ve İslâm dönemlerine tanıklık etmiş muhadram şairlerden Lebîd b. Rebîa el-Âmirî'nin divanını beyân ve bedî' ilimleri çerçevesinde incelemektedir. Lebîd'in şiirleri tarihî, dinî ve tematik yönleriyle çeşitli araştırmalara konu olmuşsa da divanındaki beyân ve bedî' sanatlarını sistematik biçimde ele alan belâgat merkezli çalışmalar sınırlı kalmıştır. Bu durum araştırmanın temel problemini oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, Lebîd'in şiirlerinde yer alan beyân ve bedî' sanatlarını tespit etmek, bunların şiirin anlam yapısına katkılarını ortaya koymak ve şairin belâgat anlayışını değerlendirmektir. Bu doğrultuda teşbih, mecaz, istiare ve kinaye gibi beyân sanatları ile manayı ve lafzı güzelleştiren bedî' sanatları örnek beyitler üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın önemi, Lebîd'in şiirlerini yalnızca Câhiliye şiir geleneği içerisinde değerlendirmekle yetinmeyip, divanını belâgat ilimlerinin kavram ve ilkeleri doğrultusunda sistematik bir incelemeye tabi tutmasında yatmaktadır. Bu yönüyle çalışma, klasik Arap şiiri araştırmalarına belâgat merkezli ve metin odaklı bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, Lebîd'in divanı bütünüyle taranmış; beyân ve bedî' sanatları tespit edilerek temsil niteliğindeki beyitler belâgat ilkeleri doğrultusunda tahlil edilmiştir. Bulgular, söz konusu sanatların şiirlerde yalnızca estetik bir unsur olarak değil, anlamın inşasında ve şiirsel etkinin güçlendirilmesinde önemli bir işlev üstlendiğini göstermektedir. Ayrıca bu sanatların özellikle tasvir, övgü, savaş ve hikmet içerikli beyitlerde daha belirgin olduğu görülmüştür. Sonuç olarak çalışma, Lebîd'in divanının beyân ve bedî' sanatları bakımından zengin bir muhtevaya sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the divan of Labīd ibn Rabīʿa al-ʿĀmirī, one of the muḥadram poets who witnessed both the Jāhiliyyah and Islamic periods, within the framework of the sciences of Bayān and Badīʿ. Although Labīd's poetry has been the subject of various studies from historical, religious, and thematic perspectives, rhetoric-centered studies that systematically address the figures of Bayān and Badīʿ in his divan remain limited. This constitutes the main problem of the research. The aim of the study is to identify the figures of Bayān and Badīʿ in Labīd's poetry, reveal their contributions to the semantic structure of the poems, and evaluate the poet's rhetorical understanding. Accordingly, Bayān devices such as simile (tashbīh), metaphor (majāz), istiʿārah, and metonymy (kināyah), together with Badīʿ devices that enhance both meaning and expression, have been analyzed through selected poetic verses. The significance of the study lies in its systematic examination of Labīd's divan according to the concepts and principles of Arabic rhetoric rather than limiting its evaluation to the tradition of Jāhiliyyah poetry. In this respect, the research aims to provide a rhetoric-oriented and text-centered contribution to studies on classical Arabic poetry. Adopting a qualitative research method, the study examines the entire divan of Labīd, identifies the relevant rhetorical devices, and analyzes representative verses in light of rhetorical principles. The findings indicate that these devices function not merely as aesthetic elements but also play a significant role in constructing meaning and strengthening poetic impact. Furthermore, they appear more prominently in verses concerning description, praise, war, and wisdom. Consequently, the study demonstrates that Labīd's divan possesses a rich rhetorical content in terms of the sciences of Bayān and Badīʿ.