China pakistan economic corridore (CPEC)
Çi̇n Paki̇stan ekonomi̇k kori̇doru (CPEC)
- Tez No: 1016283
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC), Çin ve Pakistan arasındaki ekonomik iş birliğini ve bölgesel bağlantıyı artırmayı amaçlayan Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi'nin (BRI) amiral gemisi projesidir. CPEC'in, Pakistan'ın Gwadar Limanı ile Çin'in Sincan eyaleti arasında geniş altyapı geliştirme, enerji projeleri, sanayi parkları ve ulaşım bağlantıları içeren çok milyar dolarlık bir proje olması planlanıyor. Bu koridorun, ticaret koridorlarını iyileştirerek, enerji güvenliğini iyileştirerek ve istihdam yaratarak Pakistan ekonomisini önemli ölçüde canlandırması bekleniyor. Koridorun ayrıca Pakistan'daki ulaşım altyapısını iyileştirmesi ve iki ülke arasındaki ikili ilişkiyi güçlendirmesi bekleniyor. Olumlu ekonomik çağrışımlarına rağmen, CPEC çeşitli jeopolitik ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Eleştirmenler, Pakistan'ın Çin kredilerine giderek daha fazla güvenmesinin borç sürdürülebilirliği sorunları yaratabileceğini ve bu sorunların ekonomik egemenliğini zayıflatabileceğini savunuyorlar. Ayrıca, Belucistan ve diğer bölgelerdeki güvenlik endişeleri projenin başarılı bir şekilde uygulanması için bir tehdit oluşturabilir. Bunun yanı sıra, büyük ölçekli kalkınma projeleri nedeniyle yerel nüfusun çevresel etkisi ve yerinden edilmesiyle ilgili endişeler de gündeme geliyor. CPEC'in jeopolitik etkileri Çin ve Pakistan'ın ötesine de uzanıyor ve bölge ülkeleri ve küresel güçler stratejik konumu ve bölgesel ticaret akışlarını etkileme yeteneği nedeniyle ilerlemesini yakından izliyor. CPEC'in ekonomik, politik ve stratejik etkileri, Pakistan'ın uzun vadeli kalkınması üzerindeki etkisini ve bölgesel istikrardaki rolünü değerlendiren bu çalışmada derinlemesine inceleniyor. Fırsatlar ve sorunların analizi yoluyla bu araştırma, CPEC'in ilişkili riskleri ve sınırlamaları ele alırken Pakistan'ın ekonomik dönüşümünün bir motoru nasıl olabileceğine dair kapsamlı bir görüş sağlamayı amaçlıyor. Bulgular, Güney Asya'daki uluslararası ekonomik işbirliği, altyapı geliştirme ve jeopolitik dinamikler hakkındaki genel söyleme katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
China-Pakistan Economic Corridor (CPEC) is a flagship project of China's Belt and Road Initiative (BRI), aimed at boosting economic cooperation and regional connectivity between China and Pakistan. CPEC is planned to be a multi-billion- dollar project, with vast infrastructure development, energy projects, industrial parks, and transport links between Pakistan's Gwadar Port and China's Xinjiang province. This corridor is expected to boost the economy of Pakistan significantly through improving trade corridors, improving energy security, and generating employment. The corridor is also expected to improve the transportation infrastructure in Pakistan and strengthen the bilateral relationship between the two nations. Despite its positive economic connotations, CPEC has been beset with several geopolitical and economic challenges. The critics argue that Pakistan's increasing reliance on Chinese loans can pose debt sustainability issues, and these issues can undermine its economic sovereignty. Further, security concerns in Balochistan and other regions can pose a threat to the project's successful implementation. Besides that, concerns regarding the environmental impact and displacement of the local population due to large-scale development projects are also raised. The geopolitical implications of CPEC extend beyond China and Pakistan as well, with regional countries and global powers closely monitoring its progress due to its strategic location and its ability to affect regional trade flows. The economic, political, and strategic implications of CPEC are examined in depth in this study, which assesses its impact on the long-term development of Pakistan and its role in regional stability. Through an analysis of opportunities and issues, this research aims to provide a comprehensive view of how CPEC can be an engine of Pakistan's economic transformation while addressing the associated risks and limitations. The findings will contribute to the overall discourse on international economic cooperation, infrastructure development, and geopolitical dynamics in South Asia.