Dijital liderlik ve yenilikçi davranış arasındaki ilişkide duygusal zekanın düzenleyici rolü: Banka yöneticileri üzerine bir araştırma
The moderating role of emotional intelligence in the relationship between digital leadership and innovative behaviour: A research on bank managers
- Tez No: 1016392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL SELİN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Dijital dönüşümün çok hızlı bir biçimde gerçekleştiği bankacılık sektöründe, yöneticilerin dijital yetkinlikleri ile insan odaklı becerilerinin örgüt yapısı üzerindeki etkisi giderek önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın amacı banka yöneticilerinde dijital liderlik ve yenilikçi davranış arasındaki ilişkide duygusal zekanın düzenleyici rolünü incelemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini İstanbul ilindeki kamu ve özel bankalarda çalışan banka yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, kolayda ve kartopu örnekleme yöntemlerine uygun şekilde, kamu ve özel bankalarda görev yapan 681 yöneticiden çevrimiçi anket aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Oktaysoy, Topçuoğlu ve Kaygın (2022) [A1.1][A1.2]tarafından Türkçeye uyarlanan Dijital Liderlik Ölçeği, Türkçe uyarlaması Pala ve Turan (2020) tarafından yapılan Yenilikçi Davranış Ölçeği, Tatar ve diğerleri (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan Schutte Duygusal Zeka Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, fark testleri, korelasyon analizi ve PROCESS Macro ile düzenleyici etki analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın düzenleyici etki analizinde duygusal zekanın, dijital liderlik ile yenilikçi davranış arasındaki ilişkide anlamlı bir düzenleyici rol üstlendiği tespit edilmiştir. Özellikle duygusal zeka düzeyi yüksek olan yöneticilerde, dijital liderlik ile yenilikçi davranış arasındaki pozitif ve anlamlı ilişkinin en güçlü seviyeye ulaştığı, duygusal zekası düşük olanlarda ise bu ilişkinin anlamlılığını yitirdiği belirlenmiştir. Duygusal zeka orta düzeye geldiğinde dijital liderlik ile yenilikçi davranış arasındaki ilişki pozitif ve anlamlı hâle gelmektedir. Araştırma banka yöneticilerinin dijital çağda yenilikçi kalabilmeleri için dijital liderlik becerilerinin yanı sıra duygusal zeka düzeylerinin de kritik bir faktör olduğunu bulgusuna ulaşmakta ve bankacılık sektörü için önemli çıkarımlar sunmaktadır. Bu nedenle bankalar, yöneticilerin dijital yetkinliklerinin yanında duygusal zekalarını da geliştirmeye yönelik politikalar benimsemelidir.
Özet (Çeviri)
In the banking sector, where digital transformation is occurring at a rapid pace, the impact of managers' digital competencies and people-oriented skills on organisational structure is becoming increasingly important. The aim of this research is to examine the moderating role of emotional intelligence in the relationship between digital leadership and innovative behaviour among bank managers. The study employed a correlational survey model within quantitative research methods. The population comprised bank managers from public and private banks in Istanbul. Data were collected online from 681 managers using convenience and snowball sampling techniques. The data collection instruments included a personal information form developed by the researchers, the Digital Leadership Scale adapted into Turkish by Oktaysoy, Topcuoğlu, and Kaygın (2022), [A2.1]the Innovative Behaviour Scale adapted into Turkish by Pala and Turan (2020), and the Schutte Emotional Intelligence Scale adapted into Turkish by Tatar et al. (2017). Descriptive statistics, difference tests, correlation analyses, and moderating effect analyses the PROCESS Macro were used to analyze the data.The analysis indicated that emotional intelligence significantly moderates the relationship between digital leadership and innovative behaviour. Specifically, the positive relationship between digital leadership and innovative behaviour was most pronounced among managers with high emotional intelligence, whereas it was not significant among those with low emotional intelligence. When emotional intelligence reaches a moderate level, the relationship between digital leadership and innovative behaviour becomes positive and meaningful. The research concludes that, in addition to digital leadership skills, emotional intelligence is a critical factor for bank managers to remain innovative in the digital age, offering important insights for the banking sector. Therefore, banks should adopt policies that develop managers' emotional intelligence alongside their digital competencies.