Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocukların 4-6 yaş arasındaki sağlıklı kardeşlerinde sosyal iletişim becerileri, duygu düzenleme ve mizaç özelliklerinin incelenmesi
Investigation of social communication skills, emotion regulation, and temperament characteristics in healthy siblings aged 4–6 years of children diagnosed with autism spectrum disorder
- Tez No: 1016739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, OSB tanılı çocukların 4–6 yaş aralığındaki sağlıklı kardeşlerinde sosyal iletişim, duygu düzenleme ve mizaç özelliklerini kontrol grubuyla karşılaştırmak; bu değişkenler arasındaki ilişkileri ve OSB tanılı kardeşin otizm şiddetiyle bağlantısını incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 4–6 yaş aralığında OSB tanılı kardeşi bulunan 30 çocuk (olgu grubu) ile 30 sağlıklı çocuk (kontrol grubu) dahil edilerek toplamda 60 katılımcıya ulaşılmıştır. Tüm katılımcılara psikopatolojilerin dışlanması amacıyla Okul Öncesi Yaş Çocukların Psikiyatrik Değerlendirmesi Tanılama Görüşmesi (PAPA) uygulanmıştır. Katılımcıların ebeveynlerinde Sosyal iletişim becerileri için Sosyal İletişim Ölçeği (SİÖ) ve İletişim Becerileri Kontrol Listesi-2 (İBKL-2), duygu düzenleme için Duygu Düzenleme Kontrol Ölçeği, mizaç Çocuklar için Kısa Mizaç Ölçeği doldurmaları istenmiştir. Olgu grubunun kardeşlerinde OSB şiddeti belirlemek için Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (CARS) uygulanmıştır. Bulgular: Olgu grubunda SİÖ iletişim alt boyutu ile İBKL-2'nin sentaks, konuşma uygunluğu, stereotip dil, bağlam kullanımı, sözel olmayan iletişim, sosyal ilişkiler, ilgiler, pragmatik dil, sosyal etkileşim sapma puanı, genel iletişim ve toplam puanlarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Duygu düzenleme açısından olgu grubunda kontrol alt boyutu puanı daha düşük, değişkenlik/olumsuzluk puanı daha yüksek bulunmuştur. Mizaç özellikleri bakımından gruplar arasında anlamlı fark gözlenmemiştir. Sıcakkanlılık mizaç boyutu, iletişim becerileri toplam puanının bağımsız yordayıcısı olarak belirlemiş (β=−0,577, p<0,001); model varyasının %51,6'sını açıklamıştır. OSB şiddeti ile sağlıklı kardeşlerin iletişim ve duygu düzenleme puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamış; yalnızca tepkisellik ile CARS puanı arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç: OSB tanılı çocukların sağlıklı kardeşlerinde okul öncesi dönemde pragmatik dil ve duygu düzenleme alanlarında ölçülebilir güçlükler gözlemlenmiştir. Bu güçlüklerin mizaç özellikleriyle özellikle sıcakkanlılık boyutuyla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bulgular, sağlıklı kardeşlerin rutin klinik izleme alınmasını ve aile temelli psikososyal müdahalelerin geliştirilmesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare social communication, emotion regulation, and temperament characteristics in healthy siblings (aged 4–6 years) of children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD) with those of a control group, and to examine the relationships among these variables as well as their association with the severity of autism in the affected sibling. Materials and Methods: A total of 60 participants were enrolled, comprising 30 children aged 4–6 years with an ASD-diagnosed sibling (case group) and 30 healthy children without an ASD-diagnosed sibling (control group). To rule out psychopathology, the Preschool Age Psychiatric Assessment (PAPA) interview was administered to all participants. Parents were asked to complete the Social Communication Questionnaire (SCQ) and the Children's Communication Checklist-2 (CCC-2) to assess social communication skills, the Emotion Regulation Checklist to assess emotion regulation, and the Children's Behavior Questionnaire–Short Form to assess temperament. The Childhood Autism Rating Scale (CARS) was administered to determine the severity of ASD symptoms in the siblings of the case group. Results: The case group showed statistically significant differences compared to the control group on the SCQ communication subscale and on the CCC-2 syntax, initiation, stereotyped language, use of context, nonverbal communication, social relations, interests, pragmatic language, social interaction deviance composite, general communication composite, and total scores. With respect to emotion regulation, the case group obtained lower scores on the regulation subscale and higher scores on the lability/negativity subscale. No statistically significant difference was observed between the groups in terms of temperament characteristics. The surgency dimension of temperament was identified as an independent predictor of total communication scores (β=−0.577, p<0.001), accounting for 51.6% of the variance in the model. No statistically significant relationship was found between ASD severity and the communication or emotion regulation scores of healthy siblings; only reactivity showed a significant negative correlation with CARS scores. Conclusion: Measurable impairments in pragmatic language and emotion regulation domains were observed among preschool-aged unaffected siblings of children diagnosed with ASD. These impairments are considered to be associated with temperamental characteristics, particularly the surgency dimension. The findings support the implementation of routine clinical surveillance for unaffected siblings and underscore the need for the development of family-based psychosocial interventions.