Göçmenlikle ilgili mantıksal yanlışlık algılarının liderlik stilleri bağlamında incelenmesi
A review of migration-related logical fallacy perceptions in the context of leadership styles
- Tez No: 1016997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Mantıksal yanlışlık, temel olarak mantık bilimine ilişkindir; akıl yürütme ve düşünme süreçlerindeki hata şeklinde açıklanabilir. Akılcılığın ve sağlıklı çıkarsamanın düşmanı olan mantıksal yanlışlığın birden çok türü vardır. Mantık biliminin bir alt kolu olan mantıksal yanlışlıklar, tek başına sıkça ele alınmakla birlikte mantıksal yanlışlıkların sosyodemografik unsurlar veya liderlik stilleri gibi diğer olgularla olan ilişkileri üzerinde çalışılmaya muhtaçtır. Bu çalışmada mantıksal yanlışlık algıları incelenmektedir. Bu inceleme yapılırken konu olarak göçmenlik üzerinde durulmaktadır. Çalışmada göçmenler, anahtar bir rol üstlenmektedir zira mantıksal yanlışlıklarda ve liderlik stillerinin söylemlerinde göçmenler ele alınmaktadır. Çalışmanın temel amacı, mantıksal yanlışlıklar ile hangi liderlik stiline dair söylem birleştiğinde bundan etkilenen ve bunları kabul eden profillerin saptamasının yapılmasıdır. Ayrıca genel olarak mantıksal yanlışlık algılarını etkileyen unsurların anlaşılmasıdır. Dahası sosyodemografik unsurlar, mantıksal yanlışlıklar ve liderlik stilleri arasındaki tüm ilişkilerin anlaşılarak açıklanmasıdır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak 5'li Likert ölçeğini içeren çevrim içi anket sorularıyla 308 katılımcıya ulaşılmıştır. Elde edilen veriler üzerinde geçerlilik ve güvenilirlik testi, faktör analizi, regresyon analizi ve korelasyon analizleri SPSS 31.0.2.0 programı yardımıyla uygulanmıştır. Verilerden elde edilen bulgulara göre eğitim seviyesi, yaş, gelir seviyesi, medeni hâl ve göçmenlerle etkileşim düzeyi; mantıksal yanlışlıklara olan kabulü ve liderlik stillerine olan desteği etkilemektedir. Örneğin, eğitim seviyesi düşük, çok genç veya çok yaşlı, gelir durumu kötü, evli ve göçmenlerle kısıtlı etkileşim içindeki bireyler mantıksal yanlışlıklara daha çok inanmaktadır. Belirtilen bu sosyodemografik özelliklere sahip bireyler; kısa vadeli, stratejik derinlik gerektirmeyen, somut kavramlar içeren liderlik stillerini tercih etmektedir. Siyasi eğilimler ise yalnızca mantıksal yanlışlıkları etkilemektedir: Sol görüşe sahip kişiler, mantıksal yanlışlıklara daha çok inanmaktadır. Son olarak mantıksal yanlışlıklar, liderlik stilleriyle korelasyon göstermektedir. Mantıksal yanlışlıkların çoğu etkileşimci liderlikle pozitif korelasyon içerisindeyken stratejik liderlik ve hizmetkâr liderlik ile negatif korelasyon içerisindedir. Bu beklenen bir durumdur zira etkileşimci liderlik; somut, ödül odaklı, gözlemlemeye dayalı, kısa vadeli kârlılığı önemseyen, uzun vadedeki sonuçları yok sayan ve organizasyon içerisindeki ilişkiyi bir tür değiş tokuş ilişkisi içerisinde gören bir stildedir. Diğer yandan stratejik liderlik ve hizmetkâr liderlikse yüksek bilişsel kapasite gerektiren, uyarlanabilen, destekleyici, insan farkındalığı yüksek, gelişim odaklı, sorumlu, yaratıcı, vizyoner, yenilikçi, ilham verici ve kişiden çok organizasyonu önceleyen bir yapıdadır. Sonuç olarak ulaşılan sonuçlar, mantıksal yanlışlık algılarının çeşitli unsurlardan etkilendiğini ortaya koymaktadır. Mantıksal yanlışlık algıları, demografik etmenlerle ve liderlik stilleriyle etkileşim içerisindedir ve onlardan etkilenmektedir. Dolayısıyla bazı liderlik stilleri, bazı spesifik durumlara daha uygun düşmektedir. Örneğin, eğer organizasyon mensupları eğitim seviyesi düşük, orta yaşlı, evli, göçmenlerle etkileşimsiz ve mantıksal yanlışlıklara açık kişilerden oluşuyorsa orada etkileşimci lidere ihtiyaç vardır. Tam tersine eğer organizasyon üyelerinin eğitim seviyeleri yüksekse, orta yaşlı değillerse, bekârlarsa, göçmenlerle etkileşimleri varsa ve mantıksal yanlışlıkları reddeden yapıdalarsa orası için stratejik lider veya hizmetkâr lider önerilmektedir. Son olarak çalışmada gelir durumu ve liderlik stilleri arasında bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir, çalışma bu yönüyle literatürden farklılaşarak ona teorik bir katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A logical fallacy is an error in reasoning or in the thinking process, and it is subfield of logic. Logical fallacy is the enemy of rationality and healthy inference. There are many different logical fallacies. Although logical fallacies are frequently studied alone, their relationship with phenomena such as sociodemographic factors and leadership styles is under-examined. The study aims to bridge that gap by investigating the migration-related logical fallacy perceptions in the context of leadership styles. Migration is an important topic in this study. Immigrants are key elements, because they take part in questionnaires. Immigrants are debated in logical fallacies and in discourses of leadership styles. The main aim of this study is to identify when logical fallacies, combined with leadership styles, influence which group profiles, and, after that combination, who accepts such arguments. Besides, the target is to identify the factors that affect perceptions of logical fallacies. Lastly, to understand and explain the relationships among sociodemographic factors, logical fallacies, and leadership styles. Using a quantitative, experimental research method, the study includes online survey data collected via a 5-point Likert scale from 308 participants. The acquired data were analysed using validity-reliability test, factor tests, regression tests, and correlation tests through SPSS version 31.0.2.0. Findings show that education level, age, income, marital status, and relationship with immigrants affect perceptions of logical fallacies and approval of leadership styles. For instance, those who are bad in education, too young or too old, poor, married, and have limited relationships with immigrants tend to believe more in logical fallacies. Moreover, such individuals prefer short-term, non-strategic, non-abstract leadership styles. Another finding is that political tendencies solely affect logical fallacies. Left-wing-oriented people tend to believe in more logical fallacies. Finally, there exists a correlation between some logical fallacies and leadership styles. For example, most logical fallacies are positively correlated with transactional leadership, whereas they are negatively correlated with strategic and servant leadership. The finding is quite appropriate and expected since transactional leadership is concrete, based on rewards and monitoring, emphasizes short-term profits, ignores long-term consequences, and views relationships as mere exchanges of actors. Besides, strategic leadership and servant leadership necessitate high cognitive ability because they are more adaptive, supportive, people-aware, development-oriented, responsible, creative, visionary, innovative, inspirational, and more organizationally minded. In conclusion, these results reveal that logical fallacy perceptions are affected by various factors; they are not independent of sociodemographic factors or leadership choices. That is why some leadership styles fit in particular environments. In practice, if an organization includes many individuals who are uneducated, middle-aged, married, prone to logical fallacies, and whose interaction with immigrants is limited, a transactional leader is needed there. Conversely, if an organization includes members who are highly educated, not middle-aged, single, interactive with immigrants, and reject logical fallacies, a strategic or servant leader is suggested. Lastly, this study does not establish a relationship between income level and leadership styles, which is a theoretical contribution since the finding differs from the literature.