Opinion change simulation through agent-based modelling in a theoretical closed society
Varsayımsal bir sosyal topluluktaki bireylerin fikir etkileşimi simülasyonlarının ajan tabanlı yöntem ile incelenmesi
- Tez No: 1017566
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLUNAY GÖÇKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
İnsan davranışlarının rakamlara dönüştürülerek sanal bir ortamda canlandırılması ve üzerine fikirler üretilmesi, günümüz teknolojisinde simülasyon programları ile mümkündür. Sosyal ve nitel olan verileri nicele aktarmak hala gelişmekte olan ve pratik uygulamalarda zafiyet içiren bir konu olsa da, dikkat çekici çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada, insan sosyolojisi ve psikolojisine ait bazı temel kavramlar dikkate alınarak, ajan tabanlı bir simülasyon modeli oluşturulmuş ve farklı senaryolar altında sistem davranışı analiz edilmiştir. İlk aşamada, kapalı ve kendi içinde dengeli bir simülasyon ortamı tasarlanmış; bu ortamda liderlik, sosyalleşme ve direnç gibi parametrelerin sistem üzerindeki etkileri incelenmiştir. İkinci aşamada ise hayali bir işyeri senaryosu kurgulanmış ve bu yapı üzerinde çoklu Monte Carlo simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, işyeri memnuniyeti, bireyler arası etkileşim ve sosyallik düzeylerinin sistem dinamiklerine olan etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, iş hayatında bireysel özelliklerin ve sosyal rollerin sistem davranışı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çalışma kapsamında elde edilen sonuçlar doğrultusunda gelecekte yapılabilecek araştırmalar için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The transformation of human behavior into numerical models and its representation in virtual environments has become possible with modern simulation technologies. Although converting social and qualitative data into quantitative form is still a developing area and may involve some limitations in practice, there are notable studies in the literature. In this study, an agent-based simulation model was developed by considering basic concepts from sociology and psychology, and system behavior was analyzed under different scenarios. First, a closed and internally balanced simulation environment was designed to examine the effects of parameters such as leadership, socialization, and resistance. Then, a hypothetical workplace scenario was created and multiple Monte Carlo simulations were conducted to analyze the effects of workplace satisfaction, interpersonal interaction, and socialization on system dynamics. The results show that individual characteristics and social roles have a significant impact on system behavior, and several suggestions for future research are presented based on these findings.