Mühendislik öğrencilerine endüstriyel kontrol sistemleri eğitimi için bir sanal gerçeklik simülatörü geliştirilmesi
Development of a virtual reality simulator for industrial control systems training for engineering students
- Tez No: 1017692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYHAN AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Education and Training, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Endüstriyel kontrol sistemleri (su, elektrik) mühendislik eğitiminin önemli bir parçasıdır. Ancak, bu sistemlerin öğretimi için kullanılan geleneksel laboratuvar ortamları yüksek maliyetli olup, her öğrenciye sürekli erişim imkânı sunamayabilir. Bu tez kapsamında, sanal gerçeklik (VR) teknolojisi kullanılarak mühendislik öğrencileri için bir endüstriyel kontrol sistemleri eğitim simülatörü geliştirilecek ve bu simülatörün etkinliği, geleneksel laboratuvar eğitimi ile karşılaştırılarak değerlendirilecektir. Geliştirilen VR tabanlı eğitimin, maliyet etkinliği ve erişilebilirlik açısından avantajlar sunarak, mühendislik öğrencilerinin eğitim sürecine katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Industrial control systems (water, electricity) are an important part of engineering education. However, traditional laboratory environments used for teaching these systems are costly and may not provide continuous access to every student. In this thesis, an industrial control systems training simulator for engineering students will be developed using virtual reality (VR) technology and its effectiveness will be evaluated by comparing it with traditional laboratory training. It is aimed that the developed VR-based training will contribute to the education process of engineering students by offering advantages in terms of cost effectiveness and accessibility.