Antitiroid ilaç tedavisi alan ve tedavi sonrası trab değeri negatifleşen graves hastalarında relaps oranları
Relapse rates in graves' disease patients receiving antithyroid drug therapy and achieving negative trab levels after treatment
  1. Tez No: 1017843
  2. Yazar: ALİYE BERFİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAYİD SHAFİ ZUHUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Graves hastalığı nedeniyle antitiroid ilaç (ATI) tedavisi alan hastalarda tedavi sonrası relaps oranı ve relaps ile ilişkili klinik ve biyokimyasal faktörler değerlendirilmiştir. Özellikle TRAb değeri negatifleşen hastalarda relaps gelişme oranının belirlenmesi ve relapsı öngörebilecek parametrelerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmaya 2016–2024 yılları arasında takip edilen 563 Graves hastası dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 43.0 (±14.5) yıl olup %72.3'ü kadın hastalardan oluşmaktadır. Ortalama takip süresi 37.6 (±32.6) ay olarak saptanmıştır. Hastaların % 79.9'unda başlangıçta TRAb pozitifliği mevcut olup ortalama TRAb düzeyi yüksek bulunmuştur. Hastaların %21.5' unda orbitopati mevcut olup sigara kullanım oranı %37'dir. Ortalama antitiroid ilaç tedavi süresi yaklaşık 21.3 (± 18.7) ay olarak hesaplanmıştır.Takip sürecinde 84 hastada (%14.9) relaps gelişmiştir. Relaps gelişen hastalarda yaş ortalaması daha düşük bulunmuş ve kadın cinsiyet ile relaps arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Başlangıç TRAb düzeyleri grup karşılaştırmalarında 4.8 (±9.7) vs 5.3 (±17) IU/L saptanmış olup anlamlı farklılık göstermemekle birlikte, Cox regresyon analizinde başlangıç TRAb düzeyi relaps için bağımsız risk faktörü olarak bulunmuştur (HR 1,007, %95 GA 1,000–1,013,p=0.045). Buna karşılık tedavi sonu TRAb düzeyleri relaps ile ilişkili bulunmamıştır. Ancak orbitopati,GREAT skoru ve guatr derecesi relaps grubunda daha sık görülmüş ancak çok değişkenli analizde bağımsız risk faktörü olmamıştır. Cox regresyon analizinde kadın cinsiyetin ve başlangıç TRAb düzeyinin relaps riskini artırdığı gösterilmiştir. Yaş, orbitopati, guatr derecesi ve tedavi sonu TRAb düzeyi bağımsız risk faktörü olarak saptanmamıştır. Sonuç olarak Graves hastalığında relaps gelişimi çok faktörlü bir süreçtir. TRAb önemli bir immünolojik belirteç olmakla birlikte tedavi sonunda tek başına relapsı öngörmede yeterli değildir. Bununla birlikte özellikle başlangıç TRAb düzeyi ve klinik parametrelerle birlikte değerlendirildiğinde prognostik değer kazanmaktadır. Kadın cinsiyet ve yüksek immün aktivite relaps riski ile ilişkili temel faktörler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relapse rate after treatment and the clinical and biochemical factors associated with relapse were evaluated in patients with Graves' disease receiving antithyroid drug (ATD) therapy. In particular, it was aimed to determine the relapse rate in patients whose TRAb levels became negative and to identify parameters that may predict relapse. A total of 563 patients with Graves' disease followed between 2016 and 2024 were included in the study. The mean age of the patients was 43.0 (±14.5) years, and 72.3% were female. The mean follow-up duration was 37.6 (±32.6) months. At baseline, TRAb positivity was present in 79.9% of the patients, and the mean TRAb level was found to be elevated. Orbitopathy was present in 21.5% of patients, while the smoking rate was 37%. The mean duration of antithyroid drug therapy was approximately 21.3 (±18.7) months. During follow-up, relapse developed in 84 patients (14.9%). The mean age was lower in patients who developed relapse, and a significant association was found between female sex and relapse. Baseline TRAb levels were 4.8 (±9.7) vs 5.3 (±17) IU/L in group comparisons and did not show a statistically significant difference; however, in Cox regression analysis, baseline TRAb level was identified as an independent risk factor for relapse (HR 1.007, 95% CI 1.000–1.013, p=0.045). In contrast, end-of-treatment TRAb levels were not associated with relapse. Orbitopathy, GREAT score, and goiter grade were more frequent in the relapse group; however, they were not identified as independent risk factors in multivariate analysis. Cox regression analysis demonstrated that female sex and baseline TRAb levels increased the risk of relapse. Age, orbitopathy, goiter grade, and end-of-treatment TRAb levels were not found to be independent risk factors. In conclusion, relapse development in Graves' disease is a multifactorial process. Although TRAb is an important immunological marker, it is not sufficient alone to predict relapse at the end of treatment. However, when evaluated together with baseline TRAb levels and clinical parameters, it gains prognostic value. Female sex and high immunological activity appear to be the main factors associated with relapse risk