Sarımsaktan allisinin optimize edilmiş yenilikçi yöntemlerle ekstraksiyonu, moleküler distilasyon ile saflaştırılması ve biyoaktif özelliklerinin belirlenmesi
Extraction of allicin from garlic using optimized innovative methods, purification by molecular distillation, and determination of its bioactive properties
- Tez No: 1018230
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM KELEBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin iki önemli üretim bölgesine ait sarımsak örneklerinin biyoaktif profilleri karşılaştırılmış. Yüksek allisin içeriği nedeniyle Gaziantep taze sarımsağı, ileri ekstraksiyon ve saflaştırma uygulamaları için seçilmiştir. Ticari ve farmasötik değeri yüksek bir organosülfür bileşik olan allisinin verimli şekilde elde edilmesi amacıyla, çevre dostu yeşil ekstraksiyon teknolojileri olan süperkritik karbondioksit (SK-CO₂) ve ultrasonik destekli ekstraksiyon (UDE) yöntemleri kullanılmıştır. SK-CO₂ yöntemi için optimum ekstraksiyon koşulları 150 bar basınç, %65 etanol konsantrasyonu ve 0.5 mL/dk akış hızı; UDE yöntemi için ise %33,69 genlik, %50 etanol konsantrasyonu ve 5 dakika süre olarak belirlenmiştir. Her iki yöntemde de elde edilen ekstraktların allisin içeriği ve biyoaktif özellikleri detaylı olarak analiz edilmiş ve yüksek kalitede ekstraktlar elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, allisin açısından zengin bu ekstraktlar, moleküler distilasyon (MD) yöntemiyle saflaştırılmıştır. Saflaştırma süreci, hem biyolojik özelliklere (allisin miktarı, toplam fenolik madde, antioksidan kapasite, toplam sülfürlü bileşik) hem de sadece allisinin saflık miktarına odaklanan iki aşamalı optimizasyon yaklaşımıyla gerçekleştirilmiştir. Her iki ekstraksiyon yöntemi için farklı distilasyon parametreleri optimize edilmiş ve saflaştırılan ürünler UDE-MD, UDE-MDS, SK-CO₂-MD ve SK-CO₂-MDS olarak adlandırılmıştır. Distilasyon sonrası elde edilen örneklerde allisin saflığı %67,10'a (SK-CO₂-MDS) ve %74,29'a (UDE-MDS) kadar ulaşmıştır. Elde edilen bulgular, uygulanan ekstraksiyon ve saflaştırma parametrelerinin allisin verimini ve kalitesini doğrudan etkilediğini göstermektedir. Sonuçlar, hem SK-CO₂ hem de UDE yöntemlerinin, biyoaktif özellikleri korunmuş ve yüksek allisin içeriğine sahip ekstraktların üretimi için etkili olduğunu ortaya koymuştur. Moleküler distilasyon işlemi, bu ekstraktlardan saf allisin eldesinde başarıyla uygulanmış ve elde edilen ürünlerin antioksidan kapasite, fenolik içerik ve sülfürlü bileşik düzeyleri kapsamlı analizlerle belirlenmiştir. Bu tez çalışması, allisinin çevreci ve sürdürülebilir teknolojilerle etkin şekilde saflaştırılmasını sağlayarak, fonksiyonel gıda ve farmasötik alanlara yönelik bilimsel ve uygulamalı katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the bioactive profiles of garlic samples from two major production regions of Turkey were compared. The fresh garlic from Gaziantep was selected for advanced extraction and purification processes due to its high allicin content. To efficiently obtain allicin, a sulfur-containing compound with high commercial and pharmaceutical value, supercritical carbon dioxide (SC-CO₂) and ultrasound-assisted extraction (UDE) were employed as environmentally friendly green extraction technologies. The optimal extraction conditions were determined as 150 bar pressure, 65% ethanol concentration, and 0.5 mL/min flow rate for SC-CO₂ and 33.69% amplitude 50% ethanol concentration, and 5 minutes extraction time for UAE. The allicin content and bioactive properties of the extracts obtained under these conditions were comprehensively analyzed, and high-quality extracts were successfully produced. In the second phase of the study, these allicin-rich extracts were purified using molecular distillation (MD). The purification process was optimized through a two-stage approach based on both biological characteristics (allicin content, total phenolic content, antioxidant capacity, total sulfur compounds) and allicin purity. Distillation parameters were optimized for both extraction methods separately, and the purified products were named UDE-MD, UDE-MDS, SC-CO₂-MD, and SC-CO₂-MDS. The allicin purity of the distilled fractions reached up to 67.10% (SC-CO₂-MDS) and 74.29% (UDE-MDS). The findings demonstrated that both extraction and distillation parameters had significant impacts on the yield and quality of allicin.Overall, the results revealed that both SC-CO₂ and UAE methods are effective in producing allicin-rich extracts while preserving their bioactive properties. Molecular distillation was successfully applied for obtaining purified allicin, and the antioxidant capacity, phenolic content, and sulfur compound levels of the purified samples were thoroughly characterized.This thesis contributes valuable scientific and practical insights into the efficient purification of allicin using eco-friendly and sustainable technologies, supporting their potential uses in functional food and pharmaceutical applications.