İntrakranial kitle cerrahisi geçirecek hastaların cerrahi korku, uyku durumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of surgical fear, sleep status, and affecting factors in patients undergoing intracranial mass surgery
  1. Tez No: 1018650
  2. Yazar: İLKNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRA KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Araştırma, intrakranial kitle cerrahisi geçirecek olan hastaların cerrahi korku, uyku durumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde yatan intrakranial kitle tanısı almış cerrahi geçirmeyi bekleyen 85 hasta ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgiler Formu, Cerrahi Korku Ölçeği ve Richard-Campbell Uyku Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sırasında elde edilen veriler, hastalar ile yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir. Veriler SPSS Statistics for Windows 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Nicel değişkenler arasında iki ilişkisiz örneklemden elde edilen puanların anlamlı farklılık gösterip göstermediği, bağımsız örneklem t testi ile incelenmiştir. İki veya daha fazla ilişkisiz örneklem ortalamasının karşılaştırılması için ANOVA (F testi) uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisi ise çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre Richard Campbell Uyku Ölçeği ve Cerrahi Korku Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü (r=-0,270, p<0,01) bir ilişki tespit edilmiştir. Cerrahi korku ile ilişkili faktörler yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma, hastanede yatma durumu, cerrahi öncesi yakınlarından veya sosyal medyadan olumsuz/endişe verici ifadeler duyma, kaygı yaşama, cerrahi öncesinde herhangi bir uyku problemi yaşama olarak bulunurken; uyku kalitesi ile ilişkili faktörler ailede intrakranial kitle bulunma durumu, cerrahi öncesinde herhangi bir uyku problemi yaşama, yeterli bilgilendirme ve güvende hissetme olarak bulunmuştur. Çalışma sonucunda intrakranial kitle cerrahisi geçirecek hastaların kliniğe yatış sürecinden itibaren cerrahi korku ve uyku kalitesi ile ilişkili faktörlerin ele alınması, uygun hemşirelik girişimlerinin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational research to determine the levels of surgical fear and sleep status of patients who were scheduled to undergo intracranial mass surgery and to identify the factors affecting these conditions. The study was completed with 85 patients diagnosed with an intracranial mass and hospitalized in the Neurosurgery Clinic while awaiting surgery. Data were collected using the Introductory Information Form, the Surgical Fear Questionnaire, and the Richard-Campbell Sleep Questionnaire through face-to-face interviews with the patients. The obtained data were analyzed using statistical software. Independent samples t-test and one-way ANOVA were used to compare group differences, Pearson correlation analysis was applied to evaluate the relationships between variables, and multiple linear regression analysis was conducted to determine the effects of independent variables on dependent variables. According to the findings, a statistically significant and negative correlation was found between the Richard-Campbell Sleep Questionnaire and the Surgical Fear Questionnaire (r = -0.270, p < 0.01). Factors associated with surgical fear included age, gender, marital status, having children, hospitalization status, exposure to negative or anxiety-provoking statements from relatives or social media before surgery, experiencing anxiety, and having preoperative sleep problems. Factors related to sleep quality included a family history of intracranial mass, preoperative sleep problems, receiving adequate information, and feeling safe. As a result, it is recommended that factors affecting surgical fear and sleep quality in patients undergoing intracranial mass surgery should be evaluated from the time of hospital admission, and appropriate nursing interventions should be planned, implemented, and evaluated accordingly.