A comparative analysis of learning outcomes 2018 and 2025curricula of secondary school English in terms of Bloom's Taxonomy
2018 ve 2025 ortaokul İngilizce dersi öğretim programlarındaki öğrenme kazanımlarının Bloom Taksonomisi açısından karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 1018704
- Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN BÜYÜKKARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli doğrultusunda yenilenen 2025 İngilizce Öğretim Programı ile 2018 İngilizce Öğretim Programı'ndaki öğrenme çıktılarında kullanılan fiillerin Master List of Action Verbs ile ne ölçüde uyumlu olduğunu incelemek ve 5–8. sınıf öğrenme çıktılarının Bloom Taksonomisi'nin bilişsel düzeylerine göre dağılımını analiz etmektir. Çalışmada betimsel nicel analizle desteklenen nitel doküman analizi deseni kullanılmıştır. Veriler, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2018 ve 2025 İngilizce Öğretim Programlarının öğrenme çıktılarından elde edilmiştir. Veriler, Newton, Da Silva ve Peters (2020) tarafından geliştirilen Master List of Action Verbs kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, 2018 öğretim programında kullanılan fiillerin Master List of Action Verbs ile yeterli düzeyde uyum göstermediğini ortaya koymuştur. En yüksek uyum konuşma becerisinde görülürken, dinleme ve okuma becerilerinde herhangi bir örtüşmeye rastlanmamıştır. Bu durum, öğrenme çıktılarının Bloom Taksonomisi'nin bilişsel düzeyleriyle güçlü bir şekilde hizalanmadığını göstermektedir. Buna karşılık, 2025 yılında güncellenen programda belirgin bir iyileşme gözlenmiştir. En yüksek uyum“Grammaring: Selection and Use”alanında tespit edilmiştir. 2018 programında 5, 6 ve 7. sınıflarda üst düzey bilişsel becerilere karşılık gelen öğrenme çıktıları neredeyse bulunmamaktadır. Öğrenme çıktıları çoğunlukla alt düzey bilişsel basamaklarda yoğunlaşmakta ve özellikle konuşma becerisiyle sınırlı kalmaktadır. 8. sınıfta ise vii konuşma ve yazma becerilerinde az sayıda üst düzey bilişsel öğrenme çıktısına yer verilmiş olsa da bunlar genel olarak yetersizdir. 2025 programında, alt düzey bilişsel beceriler tüm sınıf düzeylerinde hâlâ baskın olmakla birlikte, üst düzey bilişsel becerilere yönelik öğrenme çıktılarının eklendiği görülmektedir. Bu çıktılar ağırlıklı olarak okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinde yer almaktadır. Okuma becerisi, Bloom Taksonomisi ile en yüksek düzeyde uyum gösteren alan olarak öne çıkmaktadır. Ancak Grammaring, Vocabulary ve Pronunciation (Selection and Use) alanlarında üst düzey bilişsel öğrenme çıktıları ya hiç bulunmamakta ya da oldukça sınırlı kalmaktadır. Bu durum, söz konusu alanların daha fazla geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Genel olarak, 2025 programı 2018 programına kıyasla Bloom Taksonomisi ile daha dengeli bir dağılım ve daha yüksek düzeyde uyum sergilemekle birlikte, hâlen geliştirilmesi gereken yönler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the extent to which the verbs used in the learning outcomes of the 2025 English Language Teaching Curriculum, revised under the Türkiye Century Education Model, and the 2018 English Language Teaching Curriculum align with the Master List of Action Verbs, and to analyze how the learning outcomes for grades 5–8 are distributed across the cognitive levels of Bloom's Taxonomy. A qualitative document analysis design supported by descriptive quantitative analysis was conducted, and the data were obtained from the learning outcomes of the 2018 and 2025 curricula published by the Ministry of National Education. The data were analyzed using the Master List of Action Verbs developed by Newton, Da Silva, and Peters (2020). The findings show that the verbs used in the 2018 curriculum do not show sufficient alignment with the Master Verb List. While the highest level of alignment is observed in the speaking skill, no overlap is found in the listening and reading skills, suggesting that the learning outcomes are not strongly aligned with the cognitive levels of Bloom's Taxonomy. In contrast, a noticeable improvement is observed in the 2025 revised curriculum, with the highest level of alignment found in the area of“Grammaring: Selection and Use.”In the 2018 curriculum, there are almost no learning outcomes corresponding to higher-order cognitive skills in grades 5, 6, and 7; the outcomes are mostly concentrated at lower levels and particularly limited to the speaking skill. In grade 8, few higher-order outcomes are included in speaking and writing, but these remain v insufficient overall. In the 2025 curriculum, although lower-order cognitive skills still dominate across grades, higher-order outcomes have been introduced, mainly in reading, listening, speaking, and writing. Reading stands out as the skill most closely aligned with Bloom's Taxonomy. However, higher-order outcomes in Grammaring, Vocabulary, and Pronunciation (Selection and Use) are either absent or very limited, indicating a need for further development. Overall, the 2025 curriculum presents a more balanced distribution and better alignment with Bloom's Taxonomy than the 2018 curriculum, although further improvements are still needed.